Draghi: Náhlé ukončení QE je nepravděpodobné

AKTUALIZOVÁNO: Náhlé ukončení kvantitativního uvolňování je nepravděpodobné. Na dnešním zasedání o snižování objemu aktiv bankéři Evropské centrální banky (ECB) nediskutovali. Na tiskové konferenci to řekl šéf ECB Mario Draghi. Inflace by se podle něj měla začít zvyšovat během několika příštích měsíců. Draghi očekává mírný, ale stabilní ekonomický růst eurozóny.

Draghi také potvrdil, že kvantitativní uvolňování poběží dle plánu do konce března 2017. Prodloužení programu kvantitativního uvolňování bankéři neprobírali. Zároveň upozornil na to, že mimořádně uvolněná měnová politika nemůže trvat věčně. Opatření ECB výrazně přispěla ke zlepšení úvěrového trhu. Domácnosti podporují nízké ceny ropy.

Draghi: Dopad Brexitu? Záleží, co se vyjedná

Podle šéfa ECB bude hospodářské oživení i nadále brzdit slabá zahraniční poptávka. Zopakoval, že vlády členských zemí eurozóny by měly podpořit hospodářský růst stimulačními rozpočtovými opatřeními a strukturálními reformami.

ECB dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba je nyní na rekordním minimu nula procent. Depozitní sazba činí minus 0,4 procenta. To znamená, že komerční banky musejí za uložení svých peněz u ECB platit.

Rada guvernérů ECB dnes nepřikročila ani k úpravě parametrů programu nákupu cenných papírů. ECB program nákupu cenných papírů letos v březnu zvýšila na 80 miliard eur měsíčně z předchozích 60 miliard eur měsíčně. Loni v prosinci program prodloužila o půl roku do konce března 2017.

Přímý přenos tiskové konference šéfa ECB Maria Draghiho od 14:30 zde:

Inflace v eurozóně v září zrychlila na 0,4 procenta ze srpnových 0,2 procenta. Dál ale hluboce zaostává za cílem ECB mít inflaci dlouhodobě těsně pod dvěma procenty.

ECB v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a zvýšila inflaci, která se už delší dobu pohybuje kolem nuly. Její kroky ale zatím žádoucí zrychlení růstu a výraznější zvýšení inflace nepřinesly.

Newsletter