El-Erian: Je čas na snížení pozic na veřejném trhu

Trh v současné době čelí „neobvyklé“ finanční, hospodářské a institucionální nejistotě. Je proto vhodný čas na omezení pozic na veřejném trhu. To znamená držet více hotovosti než normálně. CNBC to řekl Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz Global Investors.

Není to poprvé, co bývalý generální ředitel předního světového dluhopisového fondu Pimco vyzval k opatrnosti v době panující nejistoty na trhu. Zopakoval také své přesvědčení, že pokud americká centrální banka (Fed) nezvýší na prosincovém zasedání úroky, bude riziko finanční nestability vysoké.

El-Erian: Hotovost je cennější než kdy jindy

Fed včera ponechal úrokové sazby beze změny. Měnový výbor opět potvrdil, že podmínky potřebné pro další kolo tzv. úrokové normalizace se neustále zlepšují. El-Erian dodal, že Fed měl možnost sazby změnit, ale neudělal to. „Chápu, proč sazby nezvýšili, ale kdybych tam byl, prosazoval bych v této fázi růst úroků,“ dodal hlavní ekonomický poradce Allianz Global Investors. Nemyslí si, že by ekonomika tak hodně oslabila a domnívá se, že hrubý domácí produkt (HDP) poroste tempem 1,5 až dvě procenta.

Co se amerických prezidentských voleb týče, tak pokud vyhraje Hillary Clintonová a republikáni budou kontrolovat Kongres, tak El-Erian čeká, že trh výsledek voleb akceptuje.

Newsletter