Evropská centrální banka mění strategii měnové politiky

Klíčové body

  • Novým symetrickým cílem ECB bude hladina inflace ve výši dvou procent.
  • Rada guvernérů potvrdila, že HICP zůstane měřítkem inflace.
  • Nová strategie zahrnuje i plán proti klimatickým změnám.
Zdroj: Depositphotos

Změny strategie se měnová politika ECB dočkala poprvé od roku 2003. Hlavní bodem je úprava inflačního cíle. Evropská centrální banka už nebude cílit cenový růst pod hladinou dvou procent, avšak blízko ní, nově bude jejím úkolem ve střednědobém horizontu dosáhnout dvouprocentní inflace. Jakékoliv odchylky pod i nad tuto úroveň budou dle včerejšího prohlášení nežádoucí. Aby ECB zabránila zakotvení především negativních odchylek od inflačního cíle, je ochotna tolerovat přechodné období, kdy inflace z důvodu razantních opatření cíl mírně přestřelí.

Rada guvernérů uvedla, že hlavním nástrojem měnové politiky zůstávají úrokové sazby. Ostatní instrumenty zahrnující forward guidance, programy nákupů aktiv nebo dlouhodobé refinanční operace setrvají nedílnou součástí souboru měnověpolitických nástrojů a budou nadále využívány dle potřeb. Prezidentka Lagardeová vyzdvihla, že nová strategie je pevným základem pro vykonávání měnové politiky pro nadcházející roky.

Měřítkem inflace zůstane harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP). ECB si je nicméně vědoma, že zahrnutí nákladů spojených s vlastnickým bydlením do HICP by lépe představovalo tu míru inflace, která je pro domácnosti důležitá. Právě toto zahrnutí nákladů je projektem, který ale s největší pravděpodobností bude trvat několik let. Z tohoto důvodu se Rada guvernérů ECB rozhodla brát v potaz prvotní odhady nákladů spojené s bydlením obývaným vlastníky, aby doplnila svoji paletu širších inflačních ukazatelů.

Aktuálním tématem jsou také klimatické změny. Na ty se rozhodla myslet i ECB, když se nově bude soustředit na pokračující zahrnování dopadů klimatických změn do své měnové politiky. Do budoucna bude rozšiřovat své analytické kapacity v makroekonomickém modelování a statistice s ohledem právě na klimatické změny. V neposlední řadě se v tomto směru ECB dotkne i oblasti nákupů aktiv podnikového sektoru, kolaterálu či hodnocení rizik.

Nová strategie vejde v platnost na příštím měnověpolitickém zasedání, které je na programu 22. července. Euro v průběhu včerejška odepisovalo předchozí ztráty, které proti dolaru zaznamenalo v poslední době. Jako support zapůsobila trendová linie z konce loňského září, která se momentálně nachází v oblasti 1,1800 EURUSD. Na denním grafu hlavní měnový pár vytvořil technickou formaci bullish enguling, která značí možný obrat trendu. Vzhledem ke všem událostem, které ovlivňují dění na devizových trzích v posledních týdnech, je možné, že euro okolo 1,1800 EURUSD opravdu najde minimum aktuálního swingu.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Koruna na vlně horší tržní nálady nadále oslabovala stejně jako ostatní měny regionu. Na páru s eurem se posunula krátce nad hranici 25,90 EURCZK. Pokud nedojde k zásadnímu impulzu ve směru zlepšení sentimentu, pak není vyloučen posun na 26,00 EURCZK. Nadále však počítáme s tím, že se jedná o přechodný výplach trhů a koruna bude v příštích měsících znovu posilovat. Důležitou roli ohledně aktuální vlny spojené s variantou delta dle našeho názoru hraje proočkovanost. Jednotlivé státy sice obnovují různá restriktivní opatření, časem by se ale mělo ukázat, že pozitivní případy díky vytvoření alespoň částečné imunity nemusí nutně znamenat přeplněné nemocnice a s tím spojené uzavírky ekonomik. Nejsme sice odborníky na covid, nicméně momentálně je zde rozhodně vyšší šance, že by tato vlna nemusela být tak katastrofická. Její ústup by naopak mohl do budoucna přinést naději a vlít do ekonomiky potřebný optimismus.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1834 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,47 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1794 do 1,1883 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,85 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,77 až 25,95 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,76 až 22,03 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter