Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Fed může snížit sazby, tvrdí Eastspring Investments

Slabá květnová čísla z amerického trhu práce můžou podle společnosti Eastspring Investments znamenat snížení úrokových sazeb. Takový krok by zcela zvrátil politiku americké centrální banky (Fed) na normalizaci. „Jsem přesvědčen o tom, že Fed sazby rozhodně nezvýší. Další krok může být totiž spíš snížení sazeb,“ řekl televizi CNBC Nicholas Ferres, investiční ředitel Eastspring Investment.

Nad dvoudenním zasedáním Fedu, které začne zítra, se vznáší nejistota. Vzrostla poté, co ministerstvo práce na počátku měsíce informovalo, že američtí zaměstnavatelé v květnu dramaticky zpomalili tvorbu nových pracovních míst. Vytvořili jich jen asi 38 tisíc. To bylo nejméně za posledních téměř šest let. Ministerstvo také výrazně dolů revidovalo údaje za březen a duben.

Yellenová: Sazby půjdou nahoru, když se splní podmínky

Většina analytiků nepočítá s žádnou akcí měnového výboru na zasedání centrálních bankéřů, které začne zítra. Rozhodnutí o sazbách Fed oznámí ve středu ve 20:00 SEČ. V nadcházejících měsících ale očekávání zvýšení sazeb rostou. Čtyři pětiny z 92 ekonomů, které oslovila agentura Reuters, počítají s růstem v červenci nebo v srpnu.

Ferres s tím nesouhlasí. „Jsem nakloněn názoru, že se nelze zaměřit na jediné číslo, ale revize údajů zaměstnanosti, která je kombinovaná se záporným ziskem firem ve dvou čtvrtletích, je pro mě dostatečně přesvědčivá,“ dodal Ferres, který zároveň upozornil na pokles firemních zisků ve třetím a čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 8,1 procenta, respektive o 3,3 procenta.

Trh práce podle něj obvykle sleduje zisky, takže jejich slabý růst naznačuje zpomalení na trhu práce. „A právě takové trendy jsme mohli vidět, počet pracovních míst klesl prosincových 292 tisíc na 115 tisíc v dubnu,“ dodal Ferres.

 

Newsletter