Ford rekordní v Severní Americe a v zisku v Evropě. GM dál padá

Americká automobilka Ford Motor představila kvartální čísla silnější proti odhadům jak na úrovni tržeb, tak i zisku. 2,6 miliardy dolarů či 40 centy na akcii zisku a 37,4 miliardy dolarů tržeb pokořila konsensus ekonomů a analytiků dle Reuters 36c a 36,16 miliardy dolarů. Před rokem Ford utržil 36,08 miliardy dolarů a vydělal 45 centů na akcii. Akcie v premarketu amerického obchodování reagují zatím růstem o necelá dvě (aktualizováno 14:33).

Nad očekávání dobře se vyvíjel výsledek firmy v Severní Americe i Evropě, zaostal naopak v regionu Asie a Pacifik a v Jižní Americe. Celkový čistý zisk před očištěním dosáhl 1,3 miliardy dolarů či 32 centů na akcii proti 1,23 mld. USD a 30 centům před rokem. Na evropském trhu se Ford dostal po třech letech do zisku, v Severní Americe dosáhl ve čtvrtletí rekordního provozního výsledku +2,44 miliardy dolarů. V Evropě firma vydělala na provozní úrovni 14 milionů dolarů po ztrátě 306 milionů dolarů před rokem.

V červenci o půl roku dříve proti všeobecnému očekávání předal Alan Mulally vedení automobilky do rukou jejího do té doby provozního šéfa Marka Fieldse. Právě Mulallymu vděčí Ford za to, jak proplul hospodářskou krizí a s jakou odolností se vyhnul existenčním problémům, které zažily GM či Chrysler.

S výsledky Fordu ostře kontrastuje právě výsledek GM, zasažené bezpočtem svolávacích akcí. Její kvartální čistý zisk padl ke 190 milionům dolarů či 11 centům na akcii z 1,2 miliardy dolarů či 75 centů na akcii před rokem a jednorázové negativní položky dosáhly plných 47 centů na akcii. Bez tohoto vlivu GM vydělala 58 centů na akcii při konsensu dle Reuters 59c/akcie. Akcie automobilky v premarketu oslabují o dvě procenta (aktualizováno 14:33).

Newsletter