Fortuně loni stoupl zisk o více než pětinu na 19,5 milionu eur

AKTUALIZOVÁNO –  Sázková společnost Fortuna v loňském roce zvýšila čistý zisk o 22,5 procenta na 19,5 milionu eur. Výsledek ovlivnil jednorázový příjem z odložené daně. Celková výše přijatých sázek se zvýšila o 26,1 procenta na 847,7 milionu eur.  Fortuna navrhne nevyplacení dividendy v letech 2016 a 2017.

Akcie Fortuny reagovaly na ranní čísla poklesem o více než 14 procent.

„Jsme potěšeni, že můžeme oznámit silný růst za rok 2015 navzdory absence velkých sportovních událostí a zrušení manipulačního poplatku na on-linu na Slovensku,“ zhodnotil výsledky generální ředitel a předseda představenstva Fortuna Entertainment Group Per Widerstrom.

„I přes pokračující tlak na marže, výborné výsledky ve třetím a čtvrtém čtvrtletí 2015 ovlivnily pozitivně naše hrubé výhry, které vzrostly o 11,2 procenta na 147,4 milionu eur. Hlavním zdrojem naší výkonnosti bylo sportovní sázení on-line, zejména pak přes mobil na všech našich trzích a rovněž naše zaměření na provozní efektivitu a marže,“ dodal.

Podle Josefa Němého z Komerční banky dnes Fortuna oznámila výsledky, které byly na provozní úrovni mírně lepší, než se čekalo. Dodal, že Fortuna dříve platila štědré dividendy, od loňského dubna ale byla dividendová politika v revizi. Dnešní oznámení firmy, že dividendy nebude platit letos ani v roce 2017, je podle něj velkým zklamáním. K dalšímu přehodnocení dividendové politiky má dojít až po skončení příštího roku.​​

Celková výše hrubých výher z kurzových sázek on-line loni vzrostla o více než čtvrtinu na 84,7 milionů eur. Celková EBITDA dosáhla 27,2 milionu EUR, což je meziročně o 2,1 procenta méně.

Hodnota přijatých sázek v segmentu sportovního sázení dosáhla 828 milionů eur, což je o 26,3 procenta více než v roce 2014 díky dobré výkonnosti na všech trzích a navzdory absence velkých sportovní událostí. Přijaté sázky z loterie se meziročně zvýšily o 17,8 procenta na 9,7 milionu eur.

Výše hrubých výher (Gross Win) loni dosáhla částky 147,4 milionu eur, meziročně o 11,2 procenta více. Hrubé výhry z kurzového sázení dosáhly výše 138,7 milionu eur, což bylo o téměř 11 procent více než v předcházejícím roce. Z této částky hrubé výhry ze sázení po internetu v roce 2015 vzrostly na 84,7 milionů eur. To představuje meziroční nárůst o 26,4 procenta.

Fortuna Entertainment Group se zaměřuje na kurzové sázky. Působí v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. S akciemi firmy se obchoduje na pražské a varšavské burze, majoritním vlastníkem je finanční skupina Penta.

Newsletter