Globální inflační tlaky nepolevují. Podepsaly se i na domácí inflaci

Klíčové body

  • Červnová inflace meziročně zpomalila růst oproti květnu o 0,1 procentního bodu na 2,8 %.
  • V případě pokračování trendu růstu inflace lze očekávat další zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB, a to už v srpnu.
  • Koruna bude ve světle utahování měnové politiky ve druhé polovině tohoto roku posilovat k hranici 25,00 za euro.
Zdroj: Public Domain Picture, Petr Kratochvil

Situace v globální ekonomice, kde přetrvávají významné inflační tlaky, spolu s růstem tuzemských mezd působí na cenovou hladinu v České republice. Červnová inflace oproti květnu vzrostla o 0,5 %, meziročně pak zrychlila na 2,8 %, a zůstává tak blízko horního intervalu tolerančního pásma stanoveného inflačního cíle ČNB. Meziroční růst spotřebitelských cen dle očekávání nejvíce táhly ceny pohonných hmot, které vzrostly o 20,2 %.

Růst cen pohonných hmot lze vedle probíhající ekonomické obnovy přisoudit i efektu srovnávací základy, kdy v roce 2020 byly ceny ropy a pohonných hmot relativně nízké. Výsledky červnové inflace napovídají, jak se Česká národní banka na srpnovém zasedání rozhodne reagovat. Pokud inflace dále poroste podobným tempem i během července, lze očekávat další úrokový hike už v srpnu. Jestřábí rétorika ČNB potvrzuje, že pokud si to situace vyžádá, můžeme letos očekávat zvýšení sazeb dokonce na každém dalším měnověpolitickém zasedání, což by odpovídalo růstu úroků až o jeden procentní bod.

Koruna se dostala začátkem července pod tlak a oslabila k hodnotám nad hranicí 25,90 za euro. K oslabení české měny a dalších z rozvíjejících se ekonomik došlo především vlivem zahraničních faktorů. Mezi nejdůležitější lze zařadit jestřábí tón červnového zasedání Fedu, kde byl oznámen úmysl dvojího zvýšení úrokových sazeb v roce 2023, což trhy odměnily vyšší důvěrou v dolar. Oznámení Fedu o rychlejším zvýšení sazeb vedlo obratem ke zplošťování americké výnosové křivky. Tento pohyb lze z pohledu trhů interpretovat jako ochlazení očekávání rychlé ekonomické obnovy spojené s ekonomickým růstem.

V neprospěch domácí měny vyzněla i zhoršující se světová pandemická situace spojená s novými mutacemi viru COVID-19 a jejich šířením. Posilování nejistot na světových trzích běžně působí na oslabení rizikovějších měn, mezi které patří i koruna. V Roklenu vnímáme korunové oslabení posledních dnů jako přechodné. Významnou část červencových ztrát už koruna ostatně dohnala zpět. Česká ekonomika je v dobré kondici a pokračující ekonomická obnova vedle jestřábí politiky ČNB bude tlačit na silnější kurz, který se dle našich odhadů v druhé polovině tohoto roku podívá k 25,00 za euro.

Posilování koruny je však spojeno s významnými riziky, která tkví především v šíření nových mutací koronaviru a případném uzavření české i světové ekonomiky. V případě dalších explozí nákazy bude na úkor rizikovějších měn posilovat především americký dolar.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1790 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,68 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1781 do 1,1889 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,65 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,55 až 25,73 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,61 až 21,85 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter