GUKON jako revoluce skladování. Regály šetří energii i peníze

Rodinná firma z jihomoravské vesničky u Uherského Brodu úspěšně konkuruje velkým evropským výrobcům pojízdných regálů. Česká firma GUKON vyrábějící statické i dynamické regálové systémy přišla s vlastním patentovaným řešením pohonu mobilních regálů, které díky jednoduchosti přináší úsporu energií i peněz. O unikátní řešení již projevili zájem přední evropští výrobci skladovacích technologií a intra-logistiky. GUKON chce nyní výrobu rozjet ve velkém a změnit zaběhnuté pořádky ve skladovacím byznysu.

Mobilní neboli pojízdné regály patří již více než 25 let k oblíbenému řešení skladovacích a intralogistických systémů. Důvodem je jejich praktičnost a maximalizace skladovací kapacity. Klasické stacionární regály jsou umístěny na pojízdné podvozky, které se posunují po kolejích v podlaze a tvoří vždy jen jednu obslužnou uličku. Díky tomuto řešení je možné dosáhnout až 80% úspory místa oproti klasickým regálům.

Obecně se mobilní regály dělají pro různá zatížení, ať už se jedná o blok regálů o hmotnosti několik set kilo až po řešení s třemi tisíci a více tunami. Klasická celosvětově vyráběná řešení používají pro pohon každého regálu několik elektromotorů. Tím, jak systém vylepšit a řešit posouvání obrovského množství skladovaného zboží a materiálu efektivněji, se začala zabývat malá rodinná firma GUKON.

GUKON se již od roku 2009 zabývá výrobou ocelových konstrukcí, montovaných hal, regálových systémů a dalších zámečnických výrobků. Postupně se produktové portfolio začalo více specifikovat a firma se zaměřila na výrobu pouze v oblasti skladování a intra-logistických systémů. GUKON dnes patří mezi přední výrobce statických i dynamických regálů nejen u nás, ale i v Evropě, kam exportuje 80 % svých výrobků. Mezi jeho zákazníky pak patří i velcí dodavatelé skladovacích systémů jako například německé nadnárodní skupiny Linde Material Handling nebo STILL.

V rámci vlastního vývoje GUKON přišel s unikátním řešením pohonu pojízdných regálů, které eliminuje některé z nedostatků konkurenčních řešení, ale zejména dokáže zákazníkovi nabídnout stejnou technologii se značnými finančními úsporami. Pohon je zajištěn hydraulickým válcem, na který je třeba pouze jeden elektromotor s frekvenčním měničem. Nejen, že odpadá spousta provozních problémů, ale zejména celkové náklady jsou až o 40 % nižší. „Naše inovace by se jednoduše dala shrnout tak, že hydraulickým agregátem o velikosti většího kávovaru je poháněn sklad se zbožím o hmotnosti až 3 tisíce tun. Toto vlastní řešení jsme si nechali v minulém roce patentovat evropským patentem a nyní chceme využít jeho unikátnosti a expandovat na co nejvíce trhů.“ dodává vedoucí obchodního oddělení Tomáš Guryča.

Zájem o vlastní řešení GUKONU už projevily velké evropské firmy a v jednání tak je spolupráce například s Toyota Material Handling, Linde Material Handling, STILL a další. Na rychlejší rozjetí průmyslové výroby hydraulických pohonů dynamických regálů nyní společnost poptává financování prostřednictvím veřejné investiční kampaně.

 

Newsletter