Inflace nemusí být přechodná. ČNB ji začne krotit zřejmě už příští týden

Klíčové body

  • Česká národní banka se dnes ponoří do mediální karantény.
  • Většina členů bankovní rady působí jestřábím dojmem.
  • Hlavní úroková sazba ČNB by mohla být zvýšena už příští týden.
Zdroj: ČNB

Příští středu budeme svědky ostře sledovaného zasedání České národní banky. Ta by mohla poprvé od příchodu koronavirové krize zvýšit hlavní úrokovou sazbu. Hned několik členů bankovní rady se v posledních dnech k tématu vyjádřilo a vše nasvědčuje dlouhé debatě s těsným výsledkem. Forwardový trh úrokovému hiku přisuzuje 68% pravděpodobnost.

Pondělní rozhovor s členem bankovní rady Tomášem Holubem byl první vlaštovkou mezi jestřáby z ČNB. Holub se v rozhovoru pro Bloomberg nechal slyšet, že by ke zvýšení hlavní úrokové sazby mělo dojít již na červnovém zasedání, aby se domácí měnové autoritě nevymkla z rukou inflační očekávání. Mimo jiné zmínil, že se ČNB po boku s maďarskou centrální bankou řadí do menšinového tábora, který nevnímá důvody aktuálně vyšší inflace jako přechodné.

Dalším, kdo bude s nejvyšší pravděpodobností zvedat ruku pro zvyšování sazeb již na červnovém zasedání, je Vojtěch Benda. Ten včera uvedl, že centrální banka má nástroje proti inflaci a je připravena je používat. Aby se jí dařilo plnit inflační cíl na horizontu měnové politiky, je podle něj třeba sazby zvyšovat velmi brzo. První příležitostí, kdy by se tak mohlo stát, je příští středa 23. června, doplnil.

Benda nebyl jediný, kdo včera projevil svou náklonost k utažení měnové politiky již v příštím týdnu. Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký během posledního dne před začátkem mediální karantény, která pro členy bankovní rady začíná dnešním dnem, uvedl, že je třeba vyslat signál, že Česká národní banka netoleruje vyšší inflaci. V rozhovoru pro E15 řekl, že směr úrokových sazeb je jasný, otázkou je jen, kdy a kolikrát nastane. Vhledem k jasnému vyjádření ohledně nevole tolerovat vyšší inflaci se ale dá předpokládat, že i Nidetzký bude hlasovat pro vyšší sazby již na červnovém zasedání.

Výčet uzavírá komentář guvernéra Rusnoka. Ten prohlásil, že česká ekonomika je ve fázi rychlého oživování a v průběhu druhé poloviny roku budeme svědky silného odrazu ekonomického růstu, který by měl pokračovat ještě výrazněji v příštím roce. Dle jeho slov je dalším krokem ČNB růst úrokových sazeb, a to okolo poloviny letošního roku, což naznačuje, že by pro růst sazeb mohl na tomto zasedání zvednout ruku i on.

Data o květnové inflaci, která byla zveřejněna minulý týden, ale nejsou nijak alarmující, když cenový růst vykázal hodnotu 2,9 % na meziroční bázi. Trh očekával o tři desetiny procentního bodu vyšší hodnotu. Meziměsíčně pak ceny rostly tempem 0,2 %, zatímco konsenzus byl na dvojnásobku. Právě tento fakt hraje významnou roli v rozhodování Oldřicha Dědka. Ten se v úterý také vyjádřil k otázce zvyšování sazeb na červnovém zasedání, a právě květnová data o inflaci podle něj znamenají možnost s hikem vyčkat a příští středu hlasovat pro úrokovou stabilitu.

V úterý se k věci vyjádřil ještě Marek Mora, který se přiklání ke zvýšení sazeb v červnu. Inflace je podle něho z části poháněná přechodnými faktory, ani ty by ale neměly být podceňovány. Jediný, kdo se z členů bankovní rady před ponořením do mediální karantény k tématu nevyjádřil, byl Aleš Michl. Podle dostupných komentářů tedy můžeme očekávat plodnou debatu, ve které momentálně převládá více jestřábí tón.

Pokud se podíváme na data z forwardového trhu, je vidět, že červnovému hiku přikládá 68% pravděpodobnost. Pokud ale vezmeme v potaz fakt, že pět ze sedmi členů bankovní rady se buď přímo přiklání ke zvýšení sazeb, nebo ho nevylučuje, pak se zdá, že by pravděpodobnost zvýšení sazeb měla být o něco vyšší. Náš analytický tým Roklen24 se tedy přiklání spíše k růstu sazeb na červnovém zasedání, které by díky většímu váhání z pohledu FRA sazeb mělo znamenat potenciál pro mírné posílení domácí měny, pokud se i forwardový trh bude v průběhu příštích dnů více nachylovat ve směru zvýšení. Pokud budou FRA sazby indikovat aktuální pravděpodobnost zvýšení sazeb i těsně před zasedáním, ke kterému by příští týden opravdu došlo, můžeme očekávat skokový posun koruny na silnější hodnoty v momentě zveřejnění rozhodnutí.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1981 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,44 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1943 do 1,2063 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,47 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,42 až 25,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,12 až 21,41 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter