Minulý týden byl plný velkých událostí – hurikán v USA a válka na Blízkém východě výrazně ovlivňují zejména ceny energií. A to jsou pro každého fundamentálního obchodníka, jako jsem já, doslova žně.
Vysoké volatility na energiích jsem minulý týden využil na ropě brent hned k několika ziskům. Ceny ropy prošly za týden obrovskou volatilitou vzhledem k hurikánu Helene v USA a eskalaci napětí na Blízkém východě. Kromě ropy jsem se však soustředil i na akciové indexy – zejména ty asijské nabídly zajímavé příležitosti k zisku. Jelikož se považuji spíše za fundamentálního obchodníka, tak minulý týden byl doslova žní. Již čtvrtým dílem pokračuje série článků o obchodování na programu ProTrader od společnosti Fintokei. K dispozici mám kapitál ve výši 100 tisíc EUR a pro splnění první výzvy musím generovat zisk ve výši 8 %. Podívejte se, jak se mi v minulém týdnu vedlo.
Jak přistupuji k řízení rizika a pozic
Vzhledem k vysokým nejistotám, které nyní po světě panují, stále pevně držím stanovený risk management a menší objem pozic. S prop trading výzvou se navíc stále seznamuji. Ač mám k dispozici poměrně velký kapitál a pro splnění první fáze musím generovat zisk 8000 EUR, tak se stále držím spíše u zdi. Velikost pozic je stále spíše menší, u každé jsem měl risk nastaven přibližně na 0,3 % kapitálu a zisk pak v ideálním případě minimálně na 0,5 %.
Maximální denní povolený propad je u programu ProTrader 5 % účtu a celkový pak 10 %. Svým obchodováním tak tyto úrovně absolutně neohrožuji. U každé pozice jsem ihned poctivě nastavoval stop lossy. Druhý týden obchodování jsem zakončil všechny obchody se ziskem, ty vybrané jsem probral v předposledním článku. V tom posledním jsem naznačil, jak generovat zisky při zasedání Fedu. Tento týden jsem se vzhledem k dění ve světě soustředil na trh s energiemi, které nabídly mnoho příležitostí k obchodování.
Obchod č. 1: Ropa brent nabídla několik zisků
Ropa nabídla v minulém týdnu hned několik příležitostí k obchodování. Já toho využil hned 3 ziskovými obchody. Vzhledem k eskalaci napětí na Blízkém východě a hurikánům v USA rostla cena za barel brent již od poloviny září. Na začátku minulého týdne pak dosáhla 75 dolarů, následně však propadla velmi rychle na 71 dolarů. Tento propad byl v období, kdy výrazně roste napětí na Blízkém východě a zároveň největší světový importér ropy (Čína) stimuluje svou ekonomiku, dle mého názoru přehnaný.
Kolem úrovně 72 dolarů se vytvořil support, na kterém jsem vstoupil do dlouhé pozice. Jelikož jsem očekával vysokou volatilitu, tak velikost pozice byla menší – plánoval jsem dlouhodobější obchod, u kterého jsem nechtěl riskovat vysokou ztrátu. Propad ropy následně pokračoval až na 71 dolarů, následně se však trh otočil. Izrael oznámil zlikvidování vůdců hnutí Hamás a Hizballáh a růst napětí tak byl naprosto jasný. Ropa brent ihned vyskočila na 73 dolarů za barel. Zde jsem však vybral zisk, jelikož se trh začal otáčet. Obchod vyšel dle mého plánu – nakonec se jednalo o pozici drženou přes 3 dny, která byla delší dobu v menší ztrátě – nakonec však byla zisková.

K otočce trhu skutečně došlo, situace jsem tak využil i na druhou stranu. Opět jsem využil pohybu ze 73 dolarů na 72 dolarů. Zde se jednalo o mnohem lepší obchod, který byl neustále v zisku a trval jen 5 hodin. Delší obchod jsem neměl v plánu, jelikož z trhu mohla přijít jakákoliv zpráva z Blízkého východu. Zisk jsem tak vybral na předem stanovené úrovni 72 dolarů. Jen na ropě jsem tak generoval zisk přes 4 000 Kč. Aktuálně na ní mám dále otevřený jeden delší obchod, kdy opět s menším objemem očekávám velký růst. I na tomto obchodu již generuji zisk téměř 2 500 Kč. Vzhledem k zapojení Íránu do konfliktu je dost možný i násobek očekávaného zisku.
Obchod č. 2: Růst japonských akcií a další zisk
Zajímavé dění v minulém týdnu zavládlo i na asijských akciových indexech. V Číně oznámili několik stimulačních balíčků, které výrazně podpořily tamní indexy. Této rally jsem se však neúčastnil, jelikož jsem očekával brzký výběr zisků. Rotace kapitálu však byla silnější než jsem předpokládal a swingová pozice s menším objemem na delší dobu tak například na indexu Hang Seng dávala velký smysl. Pozitivní sentiment však zavládl jen v Číně, například japonský index Nikkei 225 prošel výraznou korekcí ke konci týdne. Japonský parlament totiž potvrdil, že novým premiérem bude Shigeru Ishiba. Od toho trh očekává tlak na vyšší úrokové sazby, jelikož dlouhodobě vyjadřoval podporu centrální bance na zvýšení sazeb. Japonský index Nikkei 225 tak chvílemi spadl dokonce o 5 %.

Této korekce jsem na začátku tohoto týdne využil pro vstup do dlouhé pozice. Korekce byla dle mého názoru přehnaná, podobný výplach jsme viděli již na začátku srpna. I tehdy byla příčina u obav o vyšší úrokové sazby. Index však velmi rychle velkou část ztrát dohnal zpět. Něco podobného jsem očekával i zde a navíc jsem nastupoval do rozjetého vlaku. Obchod trval ani ne hodinu a přinesl zisk téměř 3 700 Kč. Následně trh začal konsolidovat do strany, to jsem však již byl mimo pozici.
Stav na mém účtu po prvních pár dnech
Minulý týden tak pro mě byl opět ziskový, můj účet se tak po několika obchodech opět dostal nad původní úroveň 100 000 EUR. Aktuálně mám otevřený další ziskový obchod na ropě, zároveň ale také ztrátový obchod na zemním plynu. Příští článek tak nemusí být tak pozitivně laděný. Ztráty a ztrátové týdny však k tradingu patří, je třeba se s tím netrápit a rychle se oklepat.
Následující týdny budou opět plné fundamentů, které zajisté nabídnou velkou volatilitu. V následujících dnech se pokusím sledovat další aktiva a zvýšit velikost pozic, stále však budu držet přísně nastavený risk management. To s jistotou povede k dalším ztrátám, pevně však věřím, že velikost zisků bude převažovat.
Zdroj: Fintokei
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.