Když zavolá ECB. Intervence na euru se nedočkáme

Klíčové body

  • Hlavní ekonom ECB obvolává banky. Poslouchá a vysvětluje.
  • Euro posílilo nad 1,2000 EURUSD. Slovní intervenci od ECB nečekáme.
  • ECB bude v příštím roce tolerovat posílení eura dále nad 1,2000 EURUSD.

 

Zdroj: Depositphotos

Spanilá jízda eura proti dolaru pokračuje. Společnou evropskou měnu nezastavila ani informace o tom, jak hlavní ekonom Evropské centrální banky poskytuje individuální „konzultace“ vybraným finančním podnikům. Můžeme čekat, že za týden na toto téma padne nejeden dotaz. Co však čekat nemusíme, je slovní intervence, jež by zastavila posun kurzu dále nad psychologickou hranici 1,2000 dolaru za euro. To platí nejen pro následující týden, kdy bude ECB v mediální karanténě, ale i pro dobu poté. 

Server Wall Street Journal v úterý zveřejnil informaci o tom, že hlavní ekonom ECB Philip Lane letos po konkrétních zasedáních Rady guvernérů obvolával vybrané finanční subjekty. Cílem těchto telefonátů bylo dle zdrojů objasnění přijatých kroků v rámci měnověpolitického rozhodnutí. Jednat se přitom mělo především o velké subjekty, které se tak mohly těšit z nadstandardního přístupu s potenciální možností získání citlivých informací navíc. Standardem je totiž přístup všech subjektů ke všem dostupným informacím ve stejný čas, aniž by existovaly jakékoliv privilegované výjimky.

Tiskové oddělení ECB informaci serveru WSJ potvrdilo. Mluvčí uvedl, že na první telefonáty došlo letos v březnu. Možnost individuálního kontaktu však byla přijata již v září 2019, kdy se centrální banka začala připravovat na odchod tehdejšího šéfa Rady guvernérů Maria Draghiho. ECB přitom o těchto telefonátech informuje prostřednictvím zveřejnění seznamu „obvolaných“. Tento seznam se navíc pravidelně obměňuje, přičemž zahrnovat by měl instituce úzce sledující měnovou politiku. Dosud šlo například o banku Goldman Sachs, JPMorgan, Deutsche Bank či o společnost BlackRock a Axa. Cílem této strategie je vysvětlit kroky měnové autority, zjistit názor hlavních ekonomů sledujících politiku ECB a případně odpovědět na jejich technické dotazy.

Načasování prvního telefonátu dává smysl, pokud vezmeme v potaz březnovou ekonomickou situaci a výstup ze zasedání Rady guvernérů. V březnu se evropská ekonomika nejenže začala potýkat s dopady první koronavirové vlny, rozruch tehdy vyvolala i sama guvernérka ECB Lagardeová. Ta na téma rozšiřujícího se spreadu mezi italskými a německými dluhopisy uvedla, že centrální banka tu není pro to, aby tyto spready snižovala. To vyvolalo další výprodej italských instrumentů vedoucí k silnému nárůstu jejich výnosů.

Souběžně s tím došlo na citelný nárůst volatility dluhopisových trhů, což bylo vzhledem ke koronavirové situaci nežádoucí. Nelze se proto divit, že vše musel „uklidňovat“ hlavní ekonom ECB Lane, a to nejen prostřednictvím veřejného vyjádření, ale, jak už teď víme, i prostřednictvím individuálních telefonátů. Sama vše musela „žehlit“ i guvernérka Lagardeová. Zhruba týden poté ECB představila pandemický program PEPP s tehdejším objem 750 miliard eur v hodnotě nakoupených dluhopisů.

Další telefonáty následovaly v září. Guvernérka Lagardeová na tiskové konferenci po zářijovém zasedání ECB zněla velmi optimisticky ohledně vývoje evropské ekonomiky, a to i přes tehdy začínající druhou pandemickou vlnu. To pro euro znamenalo výraznou vzpruhu, která měla nakonec kratší trvání. Stalo se tak proto, že hlavní ekonom Lane opět obvolal banky. Den poté navíc zveřejnil text, v němž bylo vyznění ekonomického výhledu mnohem více nejisté, než jak jej představila Lagardeová.

Úzká komunikace centrálních bank s tržními subjekty je zcela klíčová. Forma, kterou zvolila ECB, je však poměrně nevšední. Dosud „neobvolané“ banky se podle WSJ cítí diskriminovány, a to i přesto, že by na ně v budoucnu mělo teoreticky také dojít. Navíc platí, že jednání centrálních bankéřů s podnikateli a tržními účastníky obvykle probíhá mimo předem stanovené období „karantény“ před a po zasedání centrální banky, nikoli hned po něm, jak to dle informací praktikuje ECB.

Na trhy neměla tato informace větší vliv. Mezi ekonomy a analytiky ale odezvu vyvolala, přičemž většina z nich telefonáty připodobňovala k situaci z roku 2015. Tehdy byla ECB nucena zpřísnit pravidla komunikace poté, co jeden člen Rady guvernérů během uzavřené večeře s investory odhalil plán změn programu nákupů aktiv. Proto můžeme očekávat, že na tiskové konferenci ECB, která je naplánovaná na čtvrtek 10. prosince, zazní dotazy týkající se právě telefonátů hlavního ekonoma. Ten se k tématu vyjádřil již včera, když uvedl, že obvolávání bude dále pokračovat.

Slovní zásahy proti silnému euru

A u hlavního ekonoma ECB ještě chvíli zůstaneme. Historicky to bývá právě tato osoba, která se angažuje například ve slovních intervencích proti silnému euru. Těch jsme se v historii dočkali například od bývalého hlavního ekonoma Cœurého, letos pak i od Philipa Lanea (psali jsme zde).

Zářijový zásah ECB v této podobě se týkal intenzivně posilujícího eura, které se dostalo nad hranici 1,2000 EURUSD. Ta se díky tomu stala ostře sledovanou psychologickou úrovní, což se ostatně potvrdilo i během aktuálního týdne. S prvním dosažením 1,2000 EURUSD přišlo vybírání zisků. Společná evropská měna však poté stihla posílit zpět, a dokonce se nad hranicí i udržela. Včera jsme sice viděli mírnou korekci, ta však byla spjata s nejistotou ohledně brexitu. Navíc neměla dlouhé trvání. Aktuálně se již pár obchoduje dokonce nad 1,2100 dolaru za euro.

Dostáváme se tak k otázce, proč ECB tentokrát neintervenovala. Podle nás za zpevněním eura primárně stojí slabý dolar. Zaměříme-li se na nominální efektivní kurz ECB, který poměřuje euro oproti koši měn hlavních obchodních partnerů eurozóny, vidíme, že index od zhruba poloviny září velmi pozvolna oslaboval. I přesto, že se stále nachází velmi blízko maxim z roku 2008, jde z pohledu centrální banky o mírně komfortnější vývoj, než tomu bylo v září. Navíc je nutné počítat s tím, že ECB má na prosincovém zasedání v plánu rekalibraci nástrojů měnové politiky.

Trhy v tomto směru očekávají navýšení a prodloužení programu nákupu aktiv, zejména toho pandemického (navýšení o 500 mld. euro a prodloužení délky trvání do konce roku 2021, do budoucna pak nelze vypustit možnost přesunu nákupů k delším splatnostem bondů, podobně jako se spekuluje u Fedu). Vedle toho se čeká i změna dodávek cílené likvidity v rámci programu TLTRO, ať už jde o prodloužení splatnosti, uvolnění podmínek, přijímaný kolaterál či navýšení objemu. Vzhledem k tomu, že tyto kroky jsou očekávány, dopad na euro by neměl být až tak výrazný. Trhy sice zaceňují i možnost snížení depozitní sazby, my s tímto scénářem nepočítáme.

Celkově můžeme čekat, že nová opatření udrží dostatečně uvolněné měnové podmínky (navíc za předpokladu oproti září slabšího obchodně váženého kurzového indexu), tudíž by centrální banka měla být ochotna tolerovat o něco silnější euro proti dolaru, tj. nad 1,2000 EURUSD. To by ostatně měl být i scénář příštího roku, kdy naprostá většina trhu očekává posun kurzu směrem k hranici 1,2500 EURUSD. Hlavním faktorem tohoto pohybu by měl být opět slabý dolar, vedle toho predikce pracující s ekonomických oživením. Klíčovou otázkou pak budou kapitálové toky do evropských aktiv. Byly to totiž právě tyto toky, které stály za posílením eura během roku 2017, proto budeme sledovat, zda by se tento scénář mohl opakovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2119 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2119 do 1,2136 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,42 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,32 až 26,49 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,74 až 21,97 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter