Koruna posílí, až bude nalezena podpora pro červnové zvýšení sazeb

Klíčové body

  • Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub bude hlasovat ve prospěch zvýšení úrokových sazeb už v červnu.
  • Kurz koruny na silné jestřábí prohlášení radního Holuba zásadně nereagoval. Trhy čekají na výsledek samotného hlasování.
  • Trh práce byl pandemií ochlazen mnohem méně, než ČNB předpokládala. Nedostatek vytváří tlak na růst mezd, který se projevuje i v rostoucí inflaci.
Zdroj: Depositphotos

Člen bankovní rady Tomáš Holub je přesvědčen, že by Česká národní banka měla už v červnu přistoupit k zvýšení úrokových sazeb. Holub v rozhovoru pro Bloomberg vysvětloval, že ač je globální růst cen tažen především přechodnými faktory, existují rizika zvyšování inflačních očekávání, na která by měla centrální banka reagovat. Česká národní banka tak patří v rámci Evropy v otázce měnověpolitické reakce na rostoucí inflaci k jestřábí menšině. Podobný přistup má vedle České republiky také Maďarsko.

Rétorika ČNB se v posledních měsících nesla v jestřábím duchu, když se vedla debata o načasování navýšení úrokových sazeb buď už v červnu, nebo v srpnu. Tomáš Holub je zatím jediným členem bankovní rady, který se ostře přiklonil ke scénáři s dřívějším zvýšením úrokových sazeb. Rozložení sil pro klíčové červnové hlasování není zatím známo, což se odrazilo na reakci trhu na silné jestřábí prohlášení Tomáše Holuba. Koruna se během čtvrtka i dnešního rána pohybovala doprava. Významné posilování v reakci na prohlášení člena bankovní rady se nekonalo. Prvním důvodem je výše zmíněná nejistota ohledně rozložení sil na červnovém hlasování, kdy lze u části členů bankovní rady očekávat spíše opatrnost a vyčkávání na novou prognózu, která bude k dispozici až na srpnovém zasedání. Pro úrokový hike by tak zvedli ruku až o dva měsíce později. Druhým důvodem pro slabou reakci trhů na Holubovo prohlášení je už proběhlé zacenění jestřábího postoje ČNB do kurzu koruny. Koruna se tak stále pohybuje mírně nad hranici 25,40 za euro.

Do konce srpna se tak s nejvyšší pravděpodobností dočkáme v České republice první změny úrokových sazeb od května roku 2020, kdy došlo ke snížení 2T repo sazby o 75 bazických bodů na současných 0,25 %. Prostor i potřebu pro navýšení úrokových sazeb vytváří vývoj inflace, která se drží horní 3% hranice tolerančního pásma inflačního cíle.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Květnová jádrová inflace dosáhla v České republice na 3,1 % a proti dubnu tak mírně zpomalila. Jádrová inflace v ČR je o 2 desetiny procentního bodu nižší i než v květnu loňského roku. Od začátku letošního roku však začala zrychlovat inflace měřena CPI, kdy v lednu činila 2,2 % a v květnu i přes mírné zpomalení už 2,9 %. Vedle globálních rostoucích cen tlačí spotřebitelskou inflaci v České republice také pokračující nedostatek na českém trhu práce, který se podepisuje na růstu mezd, což dále posiluje spotřebitelskou poptávku. Dlouhodobý nedostatek na trhu práce pandemie nezlomila, bude tak jedním z hlavních proinflačních tlaků minimálně do konce tohoto roku.

Ve prospěch letního úrokového hiku mluví i slušné tempo ekonomické obnovy v České republice, které vychází z významného snížení šíření viru COVID-19 v rámci české republiky díky pokračující vakcinaci populace. Obavy z ohrožení ekonomické obnovy vlivem předčasného zvýšení úrokových sazeb jsou tak do jisté míry zažehnány. Je však nutné stále počítat s významnými riziky a nejistotami spojenými s vývojem pandemie po konci léta.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2135 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,43 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2069 do 1,2156 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,43 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,47 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,84 až 21,08 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter