Koruna posiluje. Proti dolaru je nejsilnější od srpna

Klíčové body

  • Česká koruna od října posiluje. Včera se obchodovala pod úrovní 24,25 EURCZK.
  • Obrat trendu a oslabení tuzemské měny může nastat po prvním snížení sazeb.
  • Česká národní banka podpořila hypoteční úvěrování zrušením horní hranice DTI pro žadatele.
Zdroj: Depositphotos

Nový trend posilující koruny je potvrzen. Tuzemská měna se v úterý a ve středu obchodovala pod úrovní 24,25 EURCZK. Z lokálního maxima v říjnu jde o pokles o více než 40 haléřů. Korunové zisky posledních dnů až týdnů podporuje americký dolar. Ten se v úterý posunul až nad hranici 1,1000 EURUSD, a to po spíše holubičích komentářích Chrise Wallera z Fedu. Slábnoucí zelené bankovky podporují měny středoevropského regionu, včetně koruny. Na tiskové konferenci ČNB ohledně finanční stability banka učinila řadu rozhodnutí. Potvrdila stabilitu sazby proticyklické kapitálové rezervy na 2 % a zrušila horní hranici DTI pro žadatele o hypoteční úvěr.

Měnový pár eura vůči koruně se nad hranicí 24,70 moc dlouho neohřál. Tuzemská měna se na jaře 2023 pohybovala na nejsilnějších úrovních od roku 2008, než přišlo měsíce trvající oslabování. Nyní můžeme potvrdit, že se trend koncem října zase otoči. Evropská společná měna se vůči koruně nyní pohybuje v medvědím kanálu a zároveň se poslední dva týdny obchoduje pod dvousetdenním jednoduchým klouzavým průměrem. Kurz se dostal pod úroveň 24,25 EURCZK, což jsou nejsilnější korunové hodnoty od září. Ještě výraznější pohyb je evidentní u amerického dolaru vůči koruně. Zde jdou spolu ruku v ruce dva efekty – koruna posiluje a zároveň dolar nabírá ztráty (více o oslabení zelených bankovek najdete zde). Tento měnový pár se v listopadu tudíž propadl o více než 6 %, posunem z úrovně nad 23,45 USDZCK z 1. listopadu až k hranici 22,00 USDCZK, kam jsme se dostali začátkem tohoto týdne.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

https://www.tradingview.com/x/Khi2JgJU/

Korunovou rally odstartovala kombinace zveřejnění říjnové inflace a rozhodnutí ČNB o stabilitě sazeb v listopadu. Inflační čísla dopadla lehce výše, než se očekávalo, a ČNB drží sazby stále beze změny, i přestože tehdy krátké forwardové sazby zaceňovaly začátek snižování sazeb už během podzimu. Koruně zároveň pomohl již výše zmiňovaný slábnoucí dolar, který obecně podpořil měny regionu. A překlenutí k optimističtějšímu sentimentu má částečně na svědomí i ratingová agentura Moody‘s. Ta v pátek změnila výhled ratingu České republiky z „negativní“ na „stabilní“ a potvrdila hodnocení na investičním stupni Aa3. Změna výhledu vychází ze zbavení se závislosti na ruském plynu a zároveň schválení fiskální konsolidace v objemu 2 % HDP pro následující dva roky.

Kam se až může koruna dostat? Trend je v tuto chvíli jednoznačný a možnost vrátit se zpět k hranici 24,00 za euro vyloučit nemůžeme. Posun pod tuto úroveň je už méně realistický. Hranice 24,00 za euro by představovala silný support a k jejímu překonání by musel pomoci nějaký výrazný impuls. Pravděpodobnější je tedy situace, kdy by se středový kurz odrazil zpět nahoru a začal by umazávat korunové zisky.

V dlouhodobém horizontu můžeme očekávat zvrácení současného trendu. To znamená návrat k oslabující koruně. Otázkou zůstává, kdy se tak stane. Klíčový by mohl být moment, kdy ČNB sníží sazby, s čímž by souvisel pokles atraktivity české koruny a její následné oslabení v souvislosti s očekáváním dalšího úrokového poklesu. V Roklenu se stále přikláníme k variantě, že první změna úrokových sazeb pod vedením guvernéra Aleše Michla by měla přijít na začátku příštího roku až po zohlednění lednového přecenění. Centrální banka se prezentuje jestřábím stylem a myslíme si, že bude opatrnější. Nicméně je důležité zmínit, že v posledních týdnech vzrostla výrazněji pravděpodobnost rozvolnění ekonomiky dříve, už 21. prosince. Listopadové posílení koruny působí protiinflačně a tento pohyb na devizovém trhu prakticky utahuje ekonomiku. Mírné rozvolnění už v prosinci by tedy mohlo vykompenzovat tento efekt. Nemůžeme tedy zcela vyloučit tuto variantu. Do zasedání banky zbývají ještě tři týdny, do té doby by nám ještě mohla napovědět listopadová inflace nebo další komunikace banky.

Oslím můstkem se dostáváme k včerejší tiskové konferenci ČNB o finanční stabilitě. Bankovní rada se včera shodla na absenci strukturálních rizik systémového charakteru jak v bankovním, tak i v nebankovním sektoru. Důležité bylo rozhodnutí o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy (CCyB) na 2% úrovni po zohlednění objemu přijatých cyklických rizik v bilanci bankovního sektoru a absencí úvěrových ztrát. Členka bankovní rady Karina Kubelková zdůraznila, že ČNB plánuje při současném trendu postupně sazbu snižovat, nicméně v případě výraznějšího zhoršení situace banka může sazbu snížit výrazněji či rezervu zcela uvolnit k podpoření úvěrování. Další významný krok je zrušení horní hranice DTI (ukazatel značící poměr celkového zadlužení žadatele a výše jeho čistého ročního příjmu) z účinností od 1. ledna 2024. ČNB reagovala na utlumení úvěrové aktivity a tento krok podpoří růst objemu hypotečních úvěrů. Horní hranici LTV (ukazatel značící poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti) banka ponechala na limitu 80 %, resp. 90 % pro žadatele mladších 36 let. Tato rozhodnutí na devizové trhy vliv neměla.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0977 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,78 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0933 do 1,1035 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,25 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,09 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,16 až 24,32 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,95 do 22,26 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter