Koruně nesvědčí aktuální nálada trhů

Klíčové body

  • Dobrý výsledek indexu cen výrobců koruně pomohl jen chvilkově.
  • Průzkum ECB z úvěrového trhu ukázal na očekávání mírného utažení úvěrových podmínek.
  • Trhy vyčkávají na zítřejší zasedání ECB.
Zdroj: Depositphotos

Ekonomický kalendář v první polovině tohoto týdne zeje prázdnotou. Mimo dobrého výsledku indexu cen výrobců za červen s domácí měnou hýbal hlavně tržní sentiment a globální vývoj na trzích. Dnešní obchodování bude podobného charakteru, když trhy vstřebávají rostoucí rizikovou averzi spojenou s další vlnou Covid-19 a zároveň vyčkávají na zítřejší zasedání Evropské centrální banky.

Hned ve včerejších ranních hodinách dostala koruna pozitivní impulz ve smyslu lepšího než očekávaného výsledku indexu cen výrobců, který v červnu meziročně rostl o 6,1 %, zatímco trhy očekávaly hodnotu 5,9 % po předchozím růstu o 5,1 %. V meziměsíčním vyjádření jsme pak mohli sledovat zlepšení o 0,8 %. Koruna tak otevírala včerejší obchodování na dobré vlně, když posilovala směrem k 25,60 EURCZK. V odpoledních hodinách ji však zpět ke slabším úrovním stáhl opětovně posilující dolar a padající akciové indexy v reakci na horší tržní náladu.

Euro se proti dolaru posouvalo na stále nižší hodnoty a vytvořilo nové minimum od 5. dubna, kdy se hlavní měnový pár naposledy obchodoval na takto nízkých úrovních. Vzhledem k absenci důležitých ekonomických dat v průběhu dnešního dne se dá předpokládat, že se sentiment zásadním způsobem nezmění a euro bude dále pod tlakem. Tomu nepomohlo ani včerejší zveřejnění průzkumu ECB z úvěrového trhu. Ten poukázal na očekávání mírného utažení úvěrových podmínek pro firmy z pohledu evropských bank. Celková poptávka po úvěrech by pak měla růst u firem i domácností.

V prostředí vyšší rizikové averze, kdy sledujeme ztráty akciových indexů, ropy nebo například kryptoměn, je namístě počítat s možným posunem hlavního páru k předchozímu swingovému minimu na 1,1704 EURUSD, které vytvořil koncem března. Do té doby páru eura s dolarem v dalším poklesu nestojí žádné důležité úrovně podpory. Zítra už ale bude pozornost zaměřena na zasedání ECB, které by na trhy mohlo přinést čerstvý vítr v podobě nového kurzotvorného impulzu. Dnes budeme z ekonomického kalendáře sledovat pouze týdenní změnu žádostí o hypotéku v USA zveřejňovanou asociací MBA.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1762 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1739 do 1,1818 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,68 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,56 až 25,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,65 až 21,90 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter