Koruně se nedaří posílit pod důležitou cenovou úroveň

Klíčové body

  • Domácí měna včera testovala důležitou hranici podpory na 25,40 EURCZK.
  • Horší výsledek dubnových maloobchodních tržeb kompenzovala revize březnových čísel.
  • Smíšená data z Německa a eurozóny měla na svědomí klidné obchodování na hlavním měnovém páru.
Zdroj: Depositphotos

Koruna se v posledních dnech obchoduje ve spodní části aktuálního pásma mezi 25,40-50 EURCZK. Včerejší bleskové posílení k 25,37 EURCZK znamenalo nové minimum tohoto měnového páru od loňského března. Koruna v odpoledních hodinách své zisky ale odevzdala zpět a uzavřela poblíž otevíracích hodnot nad 25,40 za euro.

Včerejší ráno přineslo domácí data ohledně maloobchodních tržeb za duben, která zaostala za tržními odhady. Ty počítaly s 11,3% meziročním růstem, realitou byl ale o téměř 4 procentní body horší výsledek. Meziměsíčně pak došlo k 0,7% zlepšení. Tyto výsledky tedy nebyly nejlepším impulzem pro prolomení silného supportu na 25,40 EURCZK, revize březnových čísel ale ukázala na lepší výsledky, což bylo jistou náplastí na dubnová čísla, a koruna se tak pozvolně posouvala pod onu důležitou cenovou úroveň.

Domácí měna tedy po třítýdenní pauze koketuje s opuštěním úzkého obchodního pásma. Z pohledu technické analýzy je prostor pro další posílení stále relativně omezený. Nalomení tohoto důležitého supportu je sice dobrým impulzem pro další posílení, následující hranice podpory, kterou představuje spodní hranice dlouhodobého klesajícího trendového kanálu, je ale již v okolí 25,30 EURCZK. Technické indikátory jsou po polomrtvém obchodování z posledních týdnů v neutrálních teritoriích, tudíž ani zde nedostáváme žádné zásadní signály ohledně silných pohybů v příštích dnech. S pokračující dobrou náladou na trzích a klesajícími výnosy amerických dluhopisů mohou rizikové měny přidávat další zisky, tudíž mírné posilování koruny a další testování hranice 25,40 EURCZK není vyloučeno. Dnes nás žádná domácí data nečekají, a tak se obchodování na domácí půdě bude řídit převážně tržním sentimentem v globálním měřítku.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Ze zahraničních dat jsme včera sledovali třetí odhad HDP za první kvartál v eurozóně a německý ZEW index ekonomického sentimentu. Při zohlednění faktu, že se jednalo již o třetí odhad, realita se od konsensu lišila poměrně výrazně. V meziročním vyjádření jsme byli svědky o půl procentního bodu lepšího výsledku, když ekonomika eurozóny zpomalila o 1,3 %. Zlepšení jsme zaznamenali také v mezikvartálním vyjádření a v obou případech euro potěšila i revize předchozích výsledků. Stejně jako na páru eura s korunou byla ale kompletní zveřejněná data smíšená, když německý ZEW index ekonomického sentimentu za červen skončil na úrovni 79,8 bodu. Trhy očekávaly 86 bodů, tedy další zlepšení, oproti květnu jsme se ale dočkali pravého opaku. Hlavní měnový pár se tedy v průběhu dne pohyboval v úzkém 20bodovém pásmu a ani odpolední propad amerických výnosů euru nepomohl na silnější úrovně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2178 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,0 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2134 do 1,2231 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,42 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,36 až 25,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,73 až 20,95 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter