Kupuje si Horáček voliče? Chce lidem odpustit penále z dlužných daní

Pokud se stanu prezidentem, s pomocí ministrů financí a práce a sociálních věcí bych chtěl vyhlásit jednorázovou amnestii na penále k dlužným daním a pojistnému. Mluvil jsem o tom i s lídry politických stran, a ti nápad uvítali. Na tiskové konferenci to dnes řekl kandidát na prezidenta Michal Horáček.

Uskutečnění takového záměru by podle něj mělo být symbolickým krokem státu ke stému výročí vzniku Československa. Týká se pokut a penále k dluhům, které mají fyzické osoby vůči státu.

„Spousta těchto pohledávek je stejně nedobytných a tyto dlouhá léta se táhnoucí dluhy brání návratu lidí do běžné ekonomiky, takže ani nemohou platit daně a stát tak nepochybně přichází o spoustu peněz,“ uvedl kandidát na prezidenta Michal Horáček.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil na to, že se jedná o nesystémový krok, který nelze opodstatnit ani symbolicky, tj. stým výročím vzniku samostatného Československa. „Pan Horáček se snaží zaujmout a získat voliče, což je pochopitelné. Je ale třeba řešit samotnou podstatu sociálního fenoménu zadlužení, a nikoli takto zištným způsobem a navíc jen přechodně jeho průvodní projevy,“ dodal Kovanda.

Analytička Raiffeisenbank Helena Horská doplnila, že před volbami se slibuje ledacos. „Slibem neurazíš. Slibovat by se ale mělo to, co je v pravomoci dané osoby – v tomto případě prezidenta. Jednorázové oddlužení s „fanfárou“ neřeší podstatu problému. Měli bychom spíše diskutovat a hledat systémová řešení pro oddlužení osob, které spadly do finanční pasti,“ poznamenala Horská. Zadlužené domácnosti podle ní netrápí jen dlužné částky u státu ale také velké množství exekucí. Proto by jim pomohlo jen systémové řešení oddlužení.

Horská zároveň zdůraznila, že Raiffeisenbank je politicky neutrální, všechny komentáře a názory jsou zaměřeny pouze na hodnocení ekonomické situace, neobsahují žádné osobní ani bankovní preference či antipatie ve vztahu k politickým stranám nebo hnutím.

 

Samotnou dlužnou daň či pojištění by však občané uhradit museli. Plošné odpuštění i těchto dluhů by Horáček považoval za morální hazard. „Projel jsem přes 500 míst naší země a potkal nespočet lidí, kteří mají pocit, že stát je spíš drábem. Já bych chtěl, aby stát projevil dobrou vůli vůči těm, kteří jsou rozhodnutí svůj dluh uhradit. V konkrétním termínu by tedy mohli uhradit svůj dluh bez pokuty. A kdy jindy by měl stát dobrou vůli projevovat než právě při výročí založení republiky“ dodal Horáček.

 

Technicky není potřeba přijímat nové zákony. Ministr financí ze zákona může rozhodnout o plošném odpuštění penále i daně samotné a podobný mechanismus může použít i ministerstvo práce a sociálních věcí. Horáček už se svým řešením seznámil zástupce stran, mezi nimiž získává návrh podporu. „Tato vyjádření mi dávají naději, že se podaří tento návrh uskutečnit,“ podotkl Horáček.

Dnes také vyzval ostatní prezidentské kandidáty k debatám ještě před parlamentními volbami, protože to je právě ideální doba k prezentaci politických postojů. „Vyzývám tedy ty kandidáty, kteří již shromáždili dostatečný počet podpisů od občanů: Neváhejte. Předložte své programy. Řekněte, za čím stojíte a proti čemu se vymezujete. Představte se občanům jako politici,“ prohlásil na závěr tiskové konference Horáček. 

Newsletter