Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Mají aktivně spravované ETF smysl?

Téměř každý investor o indexových akciích neboli burzovně obchodovaných fondech (ETF) již slyšel, případně do nich již investuje. ETF jsou oblíbené především díky tomu, že se nesnaží překonat trh. Právě naopak se snaží co nejvěrněji kopírovat určitý index a jít tak s trhem. Díky této strategii má investor detailní přehled, v čem má peníze. A protože ETF nevyžaduje pro svou správu tým analytiků, investoři se mohou těšit z poplatků sahajících téměř až k nule.

Nespornou výhodou ETF je skutečnost, že si za pár peněz nakoupíte třeba i celý index S&P 500. Nemusíte investovat tisíce a tisíce dolarů pro nákup akcií pěti set společností zahrnutých v indexu, ale stačí Vám si za zhruba 200 dolarů koupit jedno ETF, které výše zmíněný index kopíruje.

To jsou hlavní přednosti ETF. Co když ale vezmete jednu z hlavních charakteristik, tedy pasivní správu, a otočíte ji naruby? Vznikne Vám aktivně spravovaný burzovně obchodovaný fond, který jde tak trochu proti své vlastní filozofii. Takové ETF už nekopíruje co nejvěrněji nějaký index, ale snaží se svou výkonností porazit trh.

Investora hned napadne, že tu už přece nějakou dobu aktivně spravované fondy existují. Jsou to široce rozšířené podílové fondy. Proto je otázka, zda má další produkt aktivně spravovaného fondu smysl. Odpovědí je, že může mít.

Aktivně spravované ETF totiž kombinují výhody klasických ETF a podílových fondů. Výhoda aktivní správy, která je tolik typická pro podílový fond, je sice diskutabilní, ale tady skutečně záleží na subjektivním pohledu investora. Výhody charakteristické zase pro ETF, tedy nízká nákladovost, transparentnost a likvidita, jsou u aktivních ETF zachovány.

Jelikož tento druh ETF potřebuje svůj portfolio management, je samozřejmostí, že se tato potřeba musí nutně promítnout do nákladovosti. Zatímco průměrná nákladovost klasických pasivních ETF se pohybuje okolo 0,18 %, nákladovost aktivně spravovaných ETF je 0,59 %, což je v porovnání s průměrnými náklady na podílový fond okolo 1,40 % pořád velmi přijatelné. Výhoda nízké nákladovosti je tudíž víceméně zachována.

Co se týče transparentnosti, pak má ETF oproti podílovým fondům hodně navrch. Většina aktivních ETF zveřejňuje svou skladbu portfolia na denní bázi, zatímco podílové fondy musí pouze čtvrtletně. Na druhou stranu tvůrci aktivních ETF se musejí potýkat s takzvaným „front runningem“, kdy ostatní účastníci na trhu mohou předbíhat manažera fondu v prodeji nebo koupi části podkladového portfolia.

Největší rozdíl aktivně spravovaného ETF od podílového fondu je ale v likviditě. U podílového fondu můžete měnit pozice na denní bázi, ale u ETF to lze stejně jak u akcií, což dává aktivním ETF ohromnou výhodu.

Otázkou ale je, jestli mají aktivní ETF šanci zaujmout širokou veřejnost. K podílovým fondům se jeví jako velmi zajímavá alternativa, k pasivním ETF spíš jen jako zajímavost. Aktivně spravované ETF asi příliš nenaláká současné fanoušky klasických pasivních ETF právě kvůli své aktivitě. Svědčí o tom i objem spravovaného majetku v USA, kde pasivní ETF spravují více než 1,5 bilionu dolarů, zatímco aktivní ETF jen přibližně 14 miliard dolarů.

Ve vztahu k současným klientům podílových fondů zase naráží na skutečnost, že tito klienti jsou často zvyklí investovat měsíčně menší částky, zatímco do ETF se vyplatí investovat spíše jednorázově a v trochu větším objemu. Další nevýhodou je existence měnového rizika, které je v případě ČR zajištěno pouze u podílových fondů.

Nutno ale dodat, že historie aktivně řízených ETF je krátká a tento produkt má jistý potenciál. Nebude se zřejmě ale jednat o žádný velký hit, který by zaujal široké masy.

Níže naleznete tabulku pěti aktivně spravovaných ETF seřazených podle objemu spravovaného majetku. Údaje jsou aktuální k datu 15. října 2015.  

Symbol Název Výše poplatků Meziroční zhodnocení Spravovaný majetek v mil. dolarů
MINT Enhanced Short Maturity Strategy Fund 0,35% 0,40% 4182
BOND Total Return Exchange-Traded Fund 0,55% 1,71% 2629
NEAR Short Maturity Bond ETF 0,25% 0,46% 1734
EMLP North American Energy Infrastructure Fund 0,95% -14,57% 931
SRLN SPDR Blackstone GSO Senior Loan ETF 0,70% 0,72% 694

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zajímáte se o ETF? Pak čtěte z našeho archivu:

Investovat do biotechnologií?

Strach může být v investování spojencem

Investování s otčenášem

Jak by v současném světě investoval Mamon?

Nastává ten správný čas investovat do ropy?

Letní horka živou vodou investic do vody?

Jak investovat do zlatých vlasů děda Vševěda?

Pozor, zájem investorů o rozvíjející se trhy znovu roste

Spadne z investic do zlata rez?

Investovat můžete i s koránem v kapse

Tip: Investujte do „sociálně zodpovědných“ firem

Bude se zelenit zeleným investicím?

Naskočili jste už zpět do nemovitostí?

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? I.

Newsletter