Mobius: Ruské akcie můžou být obchodem století

Ruské akciové trhy zažily dvojí pohromu v podobě mezinárodních sankcí a propadu cen ropy. Tamní trh ale nyní nabízí „obchod století“, řekl televizi CNBC Mark Mobius, veterán finančních trhů agenerální ředitel Templeton Emerging Markets.

„Rusko je velmi levné. Řada z nás ale nemůže kvůli sankcím investovat. Jakmile režim sankcí skončí, bude se trhu dařit velmi dobře,“ dodal legendární investor.

Ruský index MSCI letos zpevnil o 20 procent, ve srovnání s počátkem roku 2014 ale stále ztrácí zhruba 36 procent. S tamní ekonomikou je to od anexe Krymu v březnu 2014, která měla za následek proruské povstání a západní sankce, jako na horské dráze. Další přehodnocení sankcí se očekává v červenci.

Brusel zvedá výstražný prst. Pozor na ruské dluhopisy!

Rusko čelí v letošním roce již druhým rokem za sebou recesi. Způsobil to převážně prudký pokles cen ropy, hlavní vývozní položky země, která se spolu s dalšími komoditami na celkových příjmech rozpočtu podílí zhruba polovinou, a západní sankce uvalené na Moskvu kvůli ukrajinské krizi. Recese a hlubší schodek nejsou dobrými zprávami pro Kreml a prezidenta Vladimira Putina před parlamentními volbami, které se mají konat na podzim.

Ruské ropné dilema

Newsletter