Na Fundlift vyjíždí carsharingová služba SmileCar

Auto je jednou z největších investic, kterou člověk za svůj život udělá. Vybrat to pravé je skoro nadlidský úkol, a téměř vždy dojde k nějakému kompromisu. Naprostou většinu času jsou zároveň zakoupené vozy nevyužívané. SmileCar se rozhodl tento fenomén otočit. SmileCar je peer-to-peer (P2P) casharingová služba, která funguje na bázi online platformy přístupné z mobilní aplikace nebo webových stránek. Na investiční platformě Fundlift si nyní říká o tři miliony korun výměnou za 2leté konvertibilní dluhopisy s úrokem 10 % p.a.

SmileCar přináší jednoduchou registraci v pár krocích přes mobilní aplikaci nebo přes responsivní web, který lze bezproblémově zobrazit na jakémkoliv počítači, tabletu, nebo jiném mobilním zařízení. Zákazník nemusí nikam chodit a obtěžovat se s vyplňováním příslušných dokumentů.

Firma SmileCar, jejímž majoritním vlastníkem je LEO Express, vznikla v listopadu 2016 a má ambici stát se lídrem sektoru nejprve na tuzemském trhu a později i na trzích v zahraniční.

Zásadním prvkem celého konceptu, který eliminuje rizika majitelů vozidel (poškození, krádež a další podobné případy) je unikátní systém pojištění vozidel a odpovědnosti, který má SmileCar uzavřený s ČSOB Pojišťovnou. 

Startuje carsharingová služba SmileCar. Nechte auto vydělávat

Podle analýzy investiční banky Morgan Stanley dochází k disrupci automobilového odvětví mnohem dříve, rychleji a významněji, než se očekávalo. V tomto a v příštím desetiletí bude docházet k postupnému zpomalování meziročního růstu produkce automobilů. Na druhou stranu podíl aut na silnici, které jsou využívány na principu carsharingu, by měl exponenciálně růst.

Podle odhadů velkých evropských autopůjčoven Hertz a Europcar se celkový objem segmentu půjčování a sdílení aut pohybuje okolo 13 miliard eur. Cílem SmileCar je penetrovat trh v zemích primárně střední a východní Evropě, který i nadále zůstává nesaturovaný.

„Většina majitelů využívá svůj vůz v průměru jednu hodinu denně. Zbylých 23 hodin někde parkuje. Místo parkování můžete auto efektivně sdílet a nechat ho vydělávat. Pokud auto nevlastníte, ale zrovna ho potřebujete, můžete si ho půjčit přes SmileCar za zlomek ceny klasických půjčoven,“ uvedl Jan Charouz, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti SmileCar.

„Carsharing je služba s velkou budoucností, a již nyní v mnoha zemích světa úspěšně provozovaná na bázi různých komerčních modelů. SmileCar si s sebou přináší jednu velkou výhodu, a tou je partnerství se svým akcionářem, společností Leo Express, která provozuje celou řadu nejen železničních, ale také autobusových spojení v regionu střední Evropy. Logicky tedy prostřednictvím SmileCar může i statisícům svých zákazníků nabídnout tuto „last mile“ službu. SmileCar by tím měl dosáhnout zajímavého růstu objemu při zachování nízkých nákladů na akvizici zákazníků,“ uvedla Andrea Lauren, zakladatelka Fundliftu.

Prostředky získané z emise plánuje SmileCar využít na rozvoj aplikace, rozšíření působnosti služby v prvním roce v ČR a v dalších letech do zahraničí a na s tím spojený marketing na tuzemském a zahraničním trhu.

Newsletter