Na trhu je nový druh bubliny

Klíčové body

  • Na trhu je nový druh bubliny. Její nafouknutí trvá týdny, vyfouknutí měsíce až roky.
  • Nafukování bubliny vidíme například u akcií společnosti Nvidia.
  • Rizikem je vyfouknutí bubliny, poté pomalý bolestivý návrat na fundamentální úroveň.
Zdroj: Depositphotos

Akcie společnosti Nvidia se od svého lokálního minima v roce 2022 vyhouply na devítinásobek své hodnoty. Firma je jednou z největších společností, co se tržní kapitalizace týče, na světě.  Nejčastějším zdůvodněním tohoto faktu je tzv. AI revoluce. Nvidia totiž jako jediná vyrábí špičkové procesory s paralelní architekturou vhodné pro maticové výpočty, které se používají v komputerové grafice a také při učení neuronových sítí. Akcioví analytici se snaží, seč mohou, aby opodstatnili tento cenový nárůst projekcemi profitu a růstu trhu s umělou inteligencí. Jak jsme se mnohokrát přesvědčili, schopnost „blouznivé extrapolace“ má tato skupina odborníků neomezenou, stejně jako má investorská veřejnost neomezenou schopnost těmto bludům propadat.

Ozývají se však skeptické hlasy, které označují tento cenový vývoj za finanční bublinu. Některé rysy tomuto pohledu velmi nahrávají. Jedná se zejména o tvar křivky vývoje ceny, který i v logaritmické škále vypadá prudce až nelineárně rostoucí. Chybí zde však jiné jevy, které bubliny většinou doprovázejí. Absentuje přemrštěná tržní „leverage“ neboli páka. Příčinou bublin totiž bývá spekulování na dluh, které nakonec způsobí prudký propad. V případě Nvidie však tato páka není přítomna. Jak můžeme Nvidii nazývat bublinou, když nejdůležitější ingredience chybí?

Co nechybí, ale naopak se nachází na maximech, je objem zobchodovaných call opcí. S parabolickým nárůstem ceny sledujeme prudký nárůst obchodovaného objemu a otevřených opčních kontraktů. Call opce je právo na nákup určitého množství akcií za předem daný „strike price“. Její cena je řádově zlomková v porovnání s cenou samotné akcie. Spekulant proto může virtuálně nakoupit mnohonásobně větší objem, než by měl možnost vzhledem k velikosti svých prostředků. Navíc si na tento nákup nemusí půjčit, jak je to v případě pákového obchodu. Již tento stručný popis nám ukazuje, kde může být zakopán pes. S malým množstvím peněz jsme schopni udělat velký humbuk. Tento samotný fakt však nestačí. Opce se obchodují staletí a nikdy s nimi žádný problém nebyl.

Klíč leží v tom, jak se opce zajišťují. Používá se tzv. „delta hedžing“, kdy prodejce kontinuálně upravuje svoji tržní expozici prvního řádu tak, aby byla stále na nule. Tato praxe je výsledkem matematického konceptu, nazývaného „pricing under risk neutral measure“. Prodejce opce ze svého světa eliminuje absolutní cenovou úroveň. Vůbec mu na ní nezáleží a nepředstavuje pro něj žádné riziko. Každý z tvůrců opčního trhu vám potvrdí, že je mu v podstatě jedno, jestli jde cena akcie nahoru nebo dolů. Když to přeženu, opční dealer je něco jako drogový dealer, který má pro svého klienta připraven stejně velký balíček, ať je klient zhroucená troska na pokraji smrti nebo čerstvě začínající uživatel. Nabídka opcí nikdy nevysychá, ať je cena 100, 1000 nebo 10000. Proto se bez problémů může nacházet na nesmyslných výšinách, bez ohledu na cenu akcie.

Detailní popis mechanismu se nedá plně shrnout do několika odstavců, nicméně závěry jsou jednoduché. To, čeho jsme svědky na Nvidii a co jsme zažili před dvěma lety na akciích GameStop a AMC, je nový druh bubliny, kterou bychom mohli nazvat „opční bublina“.  Její nafouknutí trvá týdny, vyfouknutí měsíce až roky. Nvidii čeká stejný osud jako její starší sourozence GameStop a AMC, jímž je pomalý, bolestivý návrat na fundamentální úroveň.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0944 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0891 do 1,0971 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,33 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,14 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,26 až 25,36 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,05 do 23,24 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter