Nasdaq na rekordu, navzdory nejistotě z Trumpa

Americké akciové trhy uzavřely dnešní den smíšeně, rostl pouze technologický index Nasdaq, který ale vystoupal na nové maximum. Wall Street opanovala nejistota z blížícího se nástupu Donalda Trumpa do křesla šéfa Bílého Domu. Investoři si kvůli některým jeho plánům dali menší pauzu. Navzdory solidním datům z americké ekonomiky.

Index technologického trhu Nasdaq Composite dnes zpevnil o 0,20 procenta na rekordních 5487,94 bodu. K ziskům pomohl hlavně farmaceutický sektor.

Dow Jonesův index třiceti předních amerických podniků naopak uzavřel obchodování poklesem o 0,21 procenta na 19 899,21 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 0,08 procenta na 2269 bodů.

Realitní magnát a miliardář Trump během své kampaně například slíbil, že změní dohodu o zóně volného obchodu v Severní Americe (NAFTA), která byla uzavřená mezi USA, Kanadou a Mexikem v 90. letech. Slíbil, že dohodu buď změní tak, aby vyhovovala USA, nebo od ní odstoupí.

Opakovaně avizoval, že nechá postavit zeď podél hranice s Mexikem. Budoucí prezident dnes pohrozil uvalením vysokých cel na případný dovoz automobilů vyrobených v Mexiku i japonské Toyotě, když v úterý tím pohrozil největší americké automobilce General Motors.

Během své kampaně, Trump vyzval k přepracování Severoamerické dohody o volném obchodu a opakovaně řekl, že bude stavět zeď podél hranice USA a Mexika. Trump také volal podniky pro zasílání pracovních příležitostí z USA do dalších zemí.

Z ekonomiky dnes přišla zpráva, že soukromí zaměstnavatelé v prosinci vytvořili zhruba 153 tisíc nových pracovních míst, což bylo pod odhady analytiků. Trh netrpělivě vyhlíží páteční čísla, která zahrnou soukromý i veřejný sektor.

 

Newsletter