Návrat do úrokového normálu bude pokračovat i v srpnu

Klíčové body

  • Čtvrteční zasedání ČNB by mělo přinést další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.
  • Srpnová prognóza by mohla ukázat rychlejší tempo zvyšování sazeb ve zbytku roku než ta květnová.
  • Rizika spojená se čtvrtečním zasedáním spatřujeme na straně silnějšího kurzu koruny.
Zdroj: Depositphotos

Návrat do úrokového normálu bude pokračovat i v srpnu. Česká národní banka na svém čtvrtečním zasedání opětovně zvýší úrokové sazby. Spolu s tím bude zveřejněna aktualizovaná prognóza, která bude z hlediska výhledu sazeb rizikem silnější koruny.

Menší rizika spojená s pandemií, ve srovnání s květnovou prognózou rychleji se obnovující česká ekonomika a intenzivní proinflační tlaky. To jsou hlavní argumenty, které budou stát za dalším zvýšení sazeb – podle našeho očekávání o „tradičních“ 25 bazických bodů.  Právě působící proinflační taky, které by výhledově měly udržet tempo růstu cen nad dvouprocentním inflačním cílem, jsou rizikem ukotvení vyšších inflačních očekávání. Jde o tlaky jednak poptávkové, ale i nabídkové, přičemž, jak již zaznělo na posledním zasedání ČNB, oproti původním očekáváním by nemusely být zcela přechodné.

V návaznosti na to by aktualizovaná prognóza mohla ukázat ještě rychlejší zvyšování sazeb než ta květnová pracující s celkem trojím zvýšení úroků do konce letošního roku. Ve hře je dokonce scénář zvýšení sazeb na každém dalším zasedání, díky čemuž by se do konce roku dostaly na 1,5 %.

Při pohledu na tržní sazby vidíme, že srpnový hike o 25 bodů je plně zaceněn. Na horizontu šesti měsíců pak trh pracuje s bezmála čtyřmi koly navyšování úroků. Jestliže by aktualizovaná prognóza ukázala ještě rychlejší proces úrokové normalizace, koruna by získala velmi dobrou podporu pro další zisky směrem pod hranici 25,50 za euro. A jestliže se ve zbytku roku vedle širšího úrokového diferenciálu dočkáme i citelnějšího zlepšení tržního sentimentu, který byl v posledních týdnech nakloněn více směrem k averzi k riziku, nelze vyloučit i otestování hranice 25,00 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1872 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1858 do 1,1925 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,50 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,42 až 25,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,34 až 21,56 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter