Nejistota kvůli brexitu poslala dolů také asijské akciové trhy

Asijské akciové trhy dnes výrazně oslabily. Investoři tento týden netrpělivě očekávají jednání americké centrální banky (Fed) a Bank of Japan. Rovněž sledují debaty o blížícím se referendu v Británii, kde budou Britové ve čtvrtek 23. června hlasovat o odchodu nebo setrvání v Evropské unii.

„Očekáváme, že nejistota bude na trzích panovat až do rozhodnutí o brexitu v příštím týdnu. Je přitom zřejmé, že podpora obou táborů je zhruba stejná,“ uvedl Wei Liang Chang, stratég Mizuho Bank.

Japonský Nikkei dnes pod tíhou posilujícího jenu odepsal 3,51 procenta, když výprodej zažila většina exportérů. Více než tříprocentní ztráty postihly akcie firem Toyota, Nissan, Honda a Sony.

Jen posílil vůči americkému dolaru před dvoudenním zasedáním Bank of Japan, které začíná ve středu 15. června. Jen je považován za bezpečnou měnu a zvýšená nervozita na trzích kvůli možnému brexitu může zvyšovat poptávku po japonské měně.

Bank of Japan pravděpodobně odloží snížení sazeb, bude preferovat koordinovanou akci poté, co vláda na podzim uvolní fiskální stimulační balíček, uvedl Stephen Innes, trader Oanda Asia Pacific. Dodal, že toto rozhodnutí japonskou měnu krátkodobě posílí.

Hongkongský Hang Seng zlevnil o 2,78 procenta a Shanghai Composite index odepsal 2,08 procenta. Ztráty přes dvě procenta zaznamenávají i burzy v Jižní Koreji nebo na Tajwanu.

V Austrálii se dnes neobchodovalo, důvodem byla oslava 90. narozenin britské královny Alžběty II.

Newsletter