(Ne)příjemné překvapení amerického trhu práce

AKTUALIZOVÁNO – Závěr týdne přinesl nejdůležitější číslo z americké ekonomiky. Ekonomika vytvořila v březnu mimo zemědělství 98 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 180 tisíc míst. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které zároveň revidovalo únorová čísla na 219 tisíc z 235 tisíc.

Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 4,5 procenta, když trh čekal stagnaci na 4,7 procenta. Nezaměstnanost je tak nejníže za deset let. Průměrná hodinová mzda meziročně rostla o 2,7 procenta dle očekávání. 

Březnová čísla trhu práce ovlivnilo počasí, aktivitu utlumila sněhová bouře v polovině měsíce. Počet pracovních míst v maloobchodu klesl o 30 tisíc, ve stavebnictví naopak o 6000 vzrostl po únorovém růstu o 59 tisíc.  

Míra participace, která měří podíl Američanů v produktivním věku, kteří jsou zaměstnaní nebo hledají práci, zůstala na únorové úrovni 63 procent.

Organizace ADP tento týden oznámila, že soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v březnu 263 tisíc nových pracovních míst. Byl to nejvyšší přírůstek za více než dva roky a březen byl třetím měsícem silného růstu za sebou. Zaměstnavatelé vytvořili nejvíce míst ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a službách. 

Ekonomika USA v loňském 4. čtvrtletí rostla celoročně přepočteným tempem 2,1 procenta. V prvním čtvrtletí analytici čekají výrazné zvolnění. Za celý loňský rok se růst zpomalil na 1,6 procenta. To je nejslabší tempo za pět let.

Newsletter