NWR dluží 599 milionů eur, akcionáři dostanou nejvíc osm

AKTUALIZOVÁNO – Těžební společnost New World Resources (NWR) dnes oznámila, že dluží celkem 599 milionů eur. NWR je jediným vlastníkem černouhelné firmy OKD, která je od 9. května v insolvenci. Podle NWR bude minimální nebo vůbec žádná likvidační hodnota firmy, která by mohla být rozdělena mezi akcionáře. Ti by dostali maximálně osm milionů eur, což podle Miroslava Frayera z Komerční banky přibližně odpovídá poslední tržní kapitalizaci na burze.

Ze zadlužení skupiny tvoří 352 milionů eur zajištěné dluhopisy, 162 milionů eur konvertabilní dluhopisy, 50 milionů eur půjčky na koupi strojů a 35 milionů eur půjčky, které NWR získala při restrukturalizaci v roce 2014.

NWR oznámila, že v návaznosti na vyhlášení insolvence OKD je pravděpodobným krokem ukončení činnosti i ve zbývajících částí NWR. Společnost také uvedla, že připravuje prodej své polské firmy Karbonia. Na prodej si najala společnost Deloitte.

OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních. Firmu NWR od února vlastní skupina AHG.

Newsletter