O krok blíže k vyšším sazbám

AKTUALIZOVÁNO – Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v srpnu 177 tisíc nových pracovních míst. To je jen mírně nad očekáváním analytiků, kteří dle agentury Bloomberg čekali 175 tisíc. Vyplývá to z údajů soukromé organizace ADP, která zároveň revidovala červencová čísla na 194 tisíc ze 179 tisíc. Data od ADP slouží jako důležitá nápověda před daty vládními.

Zatímco hlavní číslo se jeví jako solidní, interní údaje jsou o něco slabší. Všechna nová pracovní místa jsou ze sektoru služeb, přibylo jich celkem 183 tisíc. Naopak výrobní sektor v srpnu ztratil 6000 míst.

Report ADP bedlivě sledují investoři jako předzvěst k payrolls, které zveřejňuje ministerstvo práce. Ekonomové občas upravují své projekce právě na základě čísel ADP. Dobrá čísla by tak mohla zvýšit pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) v září zvýší úrokové sazby. Šéfka Fedu Janet Yellenová minulý týden v Jackson Hole naznačila, že moment zvýšení úrokových sazeb se přiblížil.

Americké ministerstvo práce zveřejní zprávu o srpnovém vývoji zaměstnanosti, která zahrnuje soukromý i veřejný sektor, v pátek. Analytici dle agentury Bloomberg očekávají, že vzniklo 180 tisíc pracovních míst a míra nezaměstnanosti se snížila na 4,8 procenta ze 4,9 procenta.

Newsletter