OKD hledá strategického investora

AKTUALIZOVÁNO – Management těžařské společnosti OKD během několika dnů zahájí plánovaný proces, v rámci kterého chce oslovit potenciální investory s cílem najít pro OKD strategického partnera. Jde o jednu z klíčových fází připravovaného reorganizačního procesu společnosti. Serveru Roklen24 to sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Podle mluvčího se od strategického partnera očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů rovněž zajistí financování následného útlumu.

„V rámci otevřeného transparentního procesu, který bude trvat několik měsíců, chceme oslovit nejenom domácí, ale i zahraniční firmy. K tomuto účelu představenstvo na svém jednání 25. října schválilo potřebné dokumenty, z nichž část začneme distribuovat potenciálním zájemcům s největší pravděpodobností už tento týden,“ uvedl výkonný ředitel a člen představenstva OKD Antonín Klimša.

Další postup bude záviset na míře zájmu ze strany oslovených investorů a na obsahu nabídkových dokumentů, které tito investoři předloží. První průběžné výsledky nabídkového procesu s ohledem na nastavený časový harmonogram očekává management OKD na přelomu letošního a příštího roku.

Cena uhlí na termínovém trhu vystoupila na dvouleté maximum

Na základě požadavků ministerstva průmyslu a ministerstva financí v souvislosti s poskytnutím komerčního úvěru společnosti OKD ve výši 700 milionů korun došlo na konci minulého měsíce ke dvěma personálním změnám ve vedení těžařské firmy. Novým členem představenstva OKD, který nahradil Boudewijna Wentinka z NWR, se na základě doporučení MPO stal Michal Kuča, který v OKD profesně působil v letech 1980 – 2013.

Novým finančním ředitelem byl na základě nominace společnosti PRISKO jmenován Michal Sládek, který na postu nahradil stávajícího finančního ředitele Pavla Jílka.

OKD dál těží uhlí. Vedení firmy nyní vypracovává reorganizační plán, na jehož zpracování má 120 dnů od schválení reorganizace, což je do 9. prosince. Ve firmě nyní i s dodavatelskými firmami pracuje asi 12 tisíc lidí.

Předsedou věřitelského výboru OKD byla zvolena Česká správa sociálního zabezpečení, která v insolvenci OKD zastupuje český stát. Největším přihlášeným a zároveň i neuznaným věřitelem OKD je Citibank. Přihlásila pohledávky dohromady za více než deset miliard korun. Citibank se uznání pohledávek domáhá, a již podala žalobu.

Mládek: Pokud požaduje OKD další peníze, ať to řekne oficiálně

OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej v hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve. Firma vyhledává, těží, upravuje, zušlechťuje a prodává černé uhlí s nízkým obsahem síry a dalších příměsí. Takové uhlí je vhodné jako palivo, lze ho využít pro koksování, v chemickém průmyslu a v mnoha dalších odvětvích.

 

 

Newsletter