Osobní příjmy v USA pod očekáváním, výdaje potěšily

AKTUALIZOVÁNO – Osobní příjmy v USA v červnu rostly o 0,2 procenta a zůstaly tak za očekáváním analytiků Bloomberg, kteří čekali růst o 0,3 procenta. Naopak lepší než očekávané byly údaje o osobních výdajích, které představují více než dvě třetiny ekonomické aktivity Spojených států. V červnu se zvýšily o 0,4 procenta, což bylo nad očekáváním analytiků 0,3 procenta.

Domácnosti v červnu nakupovaly celou řadu zboží a služeb. To naznačuje, že spotřeba zřejmě zůstane silná i po rostoucím druhém čtvrtletí.

Po očištění o inflaci spotřebitelské výdaje v červnu rostly o 0,3 procenta, zatímco v květnu to bylo o 0,2 procenta. Udržet robustní tempo spotřebitelských výdajů zřejmě nebude možné udržet, ekonomové jsou ale ohledně výdajů optimističtí. Podpořit by je měly stabilně rostoucí mzdy a také rostoucí ceny domů a ceny akcií.

Spotřebitelské výdaje nahoru táhly nákupy zboží investiční povahy, jež se zvýšily o 0,7 procenta. Výdaje na služby rostly o půl procenta a výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby jako jsou auta klesly o 0,3 procenta.

Závěr minulého týdne přinesl velmi špatná čísla z americké ekonomiky, která v letošním 2. čtvrtletí rostla jen o anualizovaných 1,2 procenta, když trh čekal růst o 2,5 procenta. Čtvrtletní růst tak nedosáhl na odhady po třetí v řade.​​​​​ Ministerstvo obchodu také revidovalo růst hrubého domácího produktu za 1. čtvrtletí, a to na 0,8 procenta z 1,1 procenta.

Newsletter