Pegas Nonwovens splnil své cíle, zvýšil zisk EBITDA

AKTUALIZOVÁNO – Znojemskému výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens loni klesly meziročně tržby o desetinu na 206,4 milionu eur. Pokles souvisel s vývojem cen polymerů, které oproti předchozímu roku zaznamenaly více než 10procentní propad. Pegas navrhuje dividendu 1,30 eura na akcii.

Provozní zisk EBITDA loni meziročně vzrostl o 5,3 procenta na 46,7 milionu eur. Firma tak splnila cíl, který si stanovila v rozpětí 43 až 49 milionů eur. Růst souvisel ve větší míře s přeceněním akciového opčního programu, který měl v roce 2016 méně negativní dopad do výsledku než v roce předchozím.

Čtvrté čtvrtletí bylo z pohledu provozního hospodaření nejsilnější v celém roce. EBITDA za čtvrté čtvrtletí ve výši 12,6 milionu EUR výrazně přispěla k celoročnímu výsledku 46,7 milionu EUR a přiblížila se rekordní hodnotě z roku 2014. EBITDA upravená o vliv přecenění opčního akciového programu dosáhla 48 milionů EUR, což představuje nejlepší výsledek v historii Společnosti. Rok 2016 z finančního hlediska tedy považuji za velmi úspěšný,“ uvedl generální ředitel a člen představenstva společnosti Pegas František Řezáč.

Objem prodejů v tunách byl v celoročním srovnání na přibližně stejné úrovni. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 došlo k nevýznamnému nárůstu zásob hotových výrobků.

Pegasu Nonwovens na provozní úrovni mírně překonaly naše i tržní očekávání. Pokles tržeb byl však výraznější, což ale souviselo s propadem cen polymerů. To nicméně nemělo dopad na vývoj EBITDA marže, která ve čtvrtém kvartále meziročně vzrostla o 1,4 pb. Výrazně nižší čistý zisk byl způsoben vykázanými nerealizovanými kurzovými změnami, a to především v souvislosti s vývojem egyptské libry, která ve čtvrtém kvartále výrazně devalvovala,“ uvedl analytik Komeční banky Miroslav Frayer. „Výsledky hospodaření považujeme za příznivé, cena akcií by mohla reagovat mírným růstem,“ dodal.

„Management v souladu s očekáváním rozhodl o zvýšení dividendy o pět centů na 1,30 EUR na akcii. To představuje velmi slušný dividendový výnos přes 4 %. Očekáváme i do budoucna, že přes probíhající investice bude Pegas pokračovat ve své progresivní dividendové politice,“ uvedl Frayer.

Podnik vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává v ČR 570 lidí. Je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě, kde však koncem března skončí. ​​​​​​​

Newsletter