Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

Pokles cen průmyslových výrobců se v srpnu opět zmírnil

AKTUALIZOVÁNO – Meziroční pokles cen průmyslových výrobců se v srpnu opět zmírnil. Ceny klesly o 3,4 procenta po červencovém snížení o čtyři procenta. Nižší byly především ceny v oddílu koksu a rafinovaných ropných produktů. Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,2 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.

Ceny v průmyslu se v srpnu poprvé od února meziměsíčně znovu snížily. Projevuje se tak opětovný pokles cen ropy na světových trzích, uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky, který dodal, že znovu se propadly i ceny zemědělských výrobců. „I dnešní údaje tak ukazují na absenci nákladových inflačních tlaků v ekonomice. Jestliže tento vývoj prosákne i do spotřebitelských cen, mohl by na chvíli oddálit spekulativní tlak na posilování domácí měny a centrální bance tak dočasně ulevit od potřeby intervenovat,“ uvedl Zeisel.

V srpnu meziročně klesly ceny chemických látek a výrobků o 9,4 procenta, těžby a dobývání o šest procent a ceny v oddílu elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o čtyři procenta. Snížily se ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku o 2,5 procenta, z toho ceny mléčných výrobků o osm procent, mlýnských a škrobárenských výrobků o 3,6 procenta a pekařských a cukrářských výrobků o 2,6 procenta.

Ceny vody, její úpravy a rozvodu, vzrostly o 1,6 procenta a ceny v oddílu nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 0,8 procenta, z toho instalace průmyslových strojů a zařízení o procento.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o 7,4 procenta.

Statistici dnes oznámili také indexy cen vývozu a dovozu za červenec. Vývozní ceny se meziměsíčně nezměnily, dovozní ceny rostly o 0,2 procenta. Meziročně se vývozní ceny snížily o 3,2 procenta a dovozní o 4,5 procenta.

Newsletter