Polská inflace atakuje pětiprocentní hranici. Zlotý vesele posiluje

Klíčové body

  • Předběžná statistika polské květnové inflace ukázala 4,8% růst.
  • Zlotý nadále posiluje, od dubna zpevnil o čtyři procenta.
  • Technická analýza hlásá prostor pro další zisky, ten se ale zužuje.
Zdroj: Depositphotos

V úterý byla v Polsku zveřejněna předběžná čísla o květnové inflaci. Ta vykázala druhou nejvyšší hodnotu v Evropské unii hned za Maďarskem, kde se inflace jako v jediné zemi EU vyšplhala nad pět procent. Zlotý těží ze změny rétoriky tamní centrální banky, která se ve strachu z rostoucích inflačních očekávání připravuje na utahování měnověpolitických podmínek.

Zlotý se v prvním kvartále potýkal s několika riziky, mezi které patřily devizové intervence, akomodativní měnová politika a mimo jiné i nevyřešená situace ohledně polských hypoték denominovaných ve švýcarských francích. Nedávné přehodnocení přístupu Polské národní banky k nastavení měnové politiky směrem k více jestřábímu táboru tak pomohlo tamní měně, která se v prvním čtvrtletí letošního roku potýkala s velkými nejistotami.

Zlotý se vůči euru koncem března posunul na ještě slabší úrovně, než kam ho poslal výplach rizikových měn z března roku loňského. Z tohoto pohledu má ještě dlouhou cestu ke kompletnímu smazání těchto ztrát a posunu k předcovidovým úrovním. Aktuální pohyb, kdy zlotý smazal téměř polovinu tohoto manka během dvou měsíců, pravděpodobně nebude udržitelný a polská měna brzy začne s nějakou hranicí podpory soupeřit více než s těmi, které ji v cestě stály doposud.

Z pohledu technické analýzy má zlotý ještě určitý prostor pro posílení, nicméně hlavní vlna aktuálního pohybu je před jistou korekcí již za námi. Na čtyřhodinovém grafu můžeme vidět, jak se po překonání rostoucí trendové linie z prosince loňského roku kurz posouval na nižší úrovně ve třech vlnách. Po prvním posunu pod tuto trendovou linii se kurz ustálil nad 4,515 EURPLN, kde vytvářel formaci klesajícího trojúhelníku. Po jejím opuštění se skokově dostal o patro níže a stejnou formaci vytvořil se spodní hranicí okolo 4,480 EURPLN. Tu opustil začátkem tohoto týdne a nyní se hlavním supportem zdá býti oblast 4,455-600 EURPLN.

Na čtyřhodinovém grafu se pomalu formuje divergence MACD, nicméně pokud přihlédneme k úternímu zveřejnění předběžné inflace, která vyskočila vysoce nad toleranční pásmo NBP, trhy tuto informaci vnímají spíše tak, že se blíží období restriktivní měnové politiky. Otázka zvýšení úrokových sazeb již v letošním roce s hlavním záměrem ukotvení inflačních očekávání podporuje posilující zlotý, který by na základě této informace mohl ještě mírně posílit. Na denním grafu kurz stále zůstává v neutrálním teritoriu z pohledu indexu relativní síly, a tak je možné, že se ještě posune do přeprodaného teritoria před případnou korekcí.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2191 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,07 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2139 do 1,2234 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,45 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,40 až 25,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,79 až 21,00 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter