Polský zlotý těží z jestřábí centrální banky

Klíčové body

  • Polská centrální banka ponechala sazby beze změny. Drží je stabilní už od listopadu.
  • Banka neopouští jestřábí styl. I přes probíhající dezinflaci se obává proinflační tlaků, které se mohou v průběhu roku vyskytnout.
  • Polský zlotý dlouhodobě posiluje. Včera zpevnil pod 4,30 EURPLN.
Zdroj: Depositphotos

Přestože polská centrální banka začala na podzim uvolňovat monetární podmínky, po dvou zasedáních s tím skončila. Stabilní sazby drží banka už od listopadu a včera tuto stabilitu znovu potvrdila. Polská banka neopouští jestřábí postoj, a dokud budou proinflační rizika převládat, zvrat nelze očekávat.  Z jestřábí centrální banky těží samozřejmě polský zlotý, který už dlouhodobě posiluje vůči euru nebo i dolaru.

Polská národní banka (NBP) ponechala včera sazby beze změny. Hlavní úroková sazba se nachází na úrovni 5,75 % už pět zasedání v řadě. Je možné, že takto relativně vysoká úroková sazba bude rovnovážnou úrokovou mírou? Banka sice včera revidovala svoji prognózu ohledně růstu HDP (to by mělo růst rychleji oproti předchozí prognóze) či projekce inflace (ta by měla klesat o trochu rychleji oproti předchozí prognóze). Nicméně projekci úrokových sazeb od podzimu banka nerevidovala. Podle těchto posledních dostupných čísel z listopadu by referenční tříměsíční úroková sazba 3M WIBOR měla být konstantní jak pro rok 2024 i pro rok 2025 na úrovni 5,95 %. Bereme tato čísla trochu s rezervou.

NBP usoudila, že i přes současnou dezinflaci (v lednu meziroční cenová hladina klesla z 6,2 % na 3,9 %) rizika zvyšování cen přetrvávají. Banka očekává pokles cen ještě v prvním kvartálu letošního roku, ale ceny se mohou v průběhu roku znovu začít zvyšovat. Zejména ve druhém pololetí tohoto roku může dojít ke zdražování zapříčiněné zvýšením DPH na potraviny na původní úroveň. Banka dále identifikovala jako potenciální rizika zvyšování nominálních mezd, zvyšování cen energií či expanzivní fiskální politiku.

Přestože je polská centrální banka velmi jestřábí, v Roklenu se přikláníme k variantě, že pokles sazeb za několik měsíců nejspíše přijde. Bylo by to v případě, že by inflace klesla na mnohem nižší, pro banku přijatelnější úrovně. Pokud bude dezinflační tempo pokračovat a proinflační tlaky budou jen mírné, banka by mohla nejdříve koncem tohoto roku znovu začít sazby snižovat.

Polský zlotý sice na zveřejnění sazeb nijak nereagoval (na trhu se neudálo nic neočekáváného), nicméně v širším časovém horizontu zlotý dlouhodobě posiluje. Vůči evropské společné měně za poslední rok polská měna posílila o více než 10 %. Změna trendu mohla nastat na podzim, kdy NBP snížila sazby na říjnovém a listopadovém zasedání v celkovém objemu 100 bazických bodů. Nicméně návrat k jestřábí rétorice a stabilitě sazeb z Polské strany přinesl návrat zlotého rally. Včera polský zlotý zpevnil pod 4,30 EURPLN. Posilování polského zlotého je o to výraznější v porovnání s českou korunou, která v posledních měsících oslabovala. Vůči koruně zlotý posílil nad 5,90 PLNCZK a úroveň 6 korun za zlotý je na dosah. Za poslední rok polská měna vůči té české posílila o více než 19 %.

Rozhodnutí ohledně monetární politiky včera proběhlo i v Kanadě. Bank of Canada ponechala sazby beze změny dle očekávání. Kanadský dolar během pár minut mírně posílil pod 1,3500 USDCAD než přišla korekce. Událostí týdne bude dnešní zasedání Evropské centrální banky. Dle tržního konsensu by i ECB měla ponechat sazby beze změny. Znovu bude velmi důležitá rétorika prezidentky Christine Lagarde na následné tiskové konferenci. Šéfka ECB by mohla nastínit, kdy nastane první snížení sazeb.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0896 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0833 do 1,0929 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,34 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,26 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,30 až 25,41 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,18 do 23,41 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter