Pozemní stavitelství mírní propad českého stavebnictvi

AKTUALIZOVÁNO – Stavební produkce v srpnu klesla meziročně reálně o 5,9 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se snížila o 8,4 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 1,1 procenta. Produkce inženýrského stavitelství se snížila o 18,2 procenta.

„Hlavním viníkem současného propadu je, kromě výrazně nižších investic do infrastrukturních projektů, hlavně nesmyslně složitý proces povolování nových staveb. Ten je nejsložitější v celé EU. Například v Praze se povolování nové bytové výstavby de facto zastavilo, což jen podtrhuje dopady legislativního Kocourkova,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol Evžen Korec. Upozornil na to, že počet stavebních povolení na rezidenční projekty vydaných v poslední době by se dal spočítat na prstech jedné ruky.

Srpen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v srpnu 2016 meziměsíčně vyšší o 0,8 procenta.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky krize ve stavebnictví pokračuje. „To se sice vymanilo z dvouciferných poklesů, ale jeho výstup je meziročně stále o 5,9 procenta nižší. Na vině je zejména úbytek investic do infrastruktury. Zlepšení naopak nastává u pozemního stavitelství,“ dodal.

​​​​​​​Počet vydaných stavebních povolení se v srpnu meziročně snížil o 5,2 procenta, stavební úřady jich vydaly 6702.

Počet zahájených bytů se meziročně zvýšil o 5,1 % a dosáhl hodnoty 2539 bytů. Počet dokončených bytů se snížil o 12,3 procenta a činil 1834 bytů.

Newsletter