Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Práce je dost, lidé chybí. Volných pracovních míst je nejvíce od 2008

AKTUALIZOVÁNO – Podíl nezaměstnaných osob v Česku v únoru poklesl na 5,1 procenta z lednových 3,1 procenta. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 2,4 procenta na 380 208 a počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 5,6 procenta na 143 098. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Na jedno volné pracovní místo nyní připadá 2,7 uchazeče.

Ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés upozornil na to, že počet volných pracovních míst je nejvyšší od krizového roku 2008. Napětí na trhu práce dokládá počet uchazečů na jedno pracovní místo, kde dlouhodobě evidujeme přibližně dva a půl uchazeče na jedno pracovní místo. To v rámci najímání nových zaměstnanců vytváří tlak na růst mezd a zároveň negativně dopadá na fungování podniků.

„Minimálně od roku 2005 firmy nevnímaly nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců jako větší bariéru růstu než v posledních měsících. Podobně to vidí sektor stavebnictví, kde pociťuje nedostatek zaměstnanců nejvíce firem od roku 2008. Jednoduše řečeno, firmy nabízejí dost pracovních pozic, ale čelí problémům s nedostatkem uchazečů S postupným náběhem sezonních prací očekáváme v příštích měsících pokles podílu nezaměstnaných pod hranici pěti procent,“ dodal Šoltés.

„Odhadujeme, že ekonomický růst na začátku roku ožil a s ním ještě vzrostla poptávka po pracovní síle. Na druhé straně rovnice stále vidíme nedostatečnou nabídku práce. Nedostatek pracovní síly zůstane jedním z hlavním ekonomických témat i v letošním roce,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. Dodal, že podíl nezaměstnaných bude i nadále klesat, ale mnoho prostoru k dalšímu snižování už nemá. Svého letošního minima by měl dosáhnout v červnu na úrovni 4,4 procenta.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 73 okresech, největší v okresech – Domažlice (o 7,3 %), Havlíčkův Brod (o 5,6 %), Pelhřimov a Chrudim (shodně o 5,1 %), Klatovy (o 4,8 %), Plzeň-město (o 4,5 %), Strakonice a Mladá Boleslav (shodně o 4,4 %).

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán ve dvou okresech – Jeseník (o 0,3 %) a Ústí nad Labem (o 0,2 %). V okresech Děčín a Znojmo zůstala nezaměstnanost na stejné úrovni.

V průběhu února bylo nově zaevidováno 38 746 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 22 571 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 4345 osob.

Nejnižší podíl nezaměstnaných má nadále Praha, a to 3,3 procenta. Nejhůře je na tom je Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 7,8 procenta.

Newsletter