Proč bude Asie dominovat světovému FinTech

Pokud existuje region, jenž by vedl svět do příští generace inovací finančních technologií, je to Asie. Navzdory obecnému přesvědčení, že západní svět je hlavním zdrojem růstu finančních technologií, široká škála ekonomů a podnikatelů se domnívá, že Asie je hlavní a nejvíce podceňovanou silou ve světě FinTech inovací.

Z údajů vyplývá, že investoři za minulý rok nalili čtyři a půl miliardy dolarů do asijských FinTech společností, což je ve srovnání s Evropou trojnásobek. Nyní samozřejmě nelze mluvit o Asii jako o homogenním trhu. V regionu existuje více než 20 zemí s vlastním puncem a příležitostmi, avšak většina z nich nenabízí vhodné podmínky pro rozvoj odvětví finančních technologií, což vede k nutnosti se porozhlížet po masivních čínských, indických a jiných relativně velkých trzích. Ve skutečnosti je Indie údajně jedním z nejrychleji rostoucích startupových prostředí v asijsko-pacifickém regionu. Země má po Číně druhý největší startupový ekosystém ve velikost obchodu i počtu transakcí.

„Chápou důležitost produktového designu, který může fungovat na různých trzích. Vědí, že partnerství je před uvedení produktu na trh klíčové, a může se tak stát vstupní branou nebo i nepřekonatelnou překážkou. Mají praxi v oblasti náboru a řízení nových zaměstnanců mimo svou zónu pohodlí. Tito zakladatelé startupů mají potenciál vzít na sebe mnohem větší díl odpovědnosti s mnohem větší lehkostí, „řekl generální ředitel Future Asie Ventures Falguni Desai.

Existuje celá řada důvodů, proč by asijsko-pacifický region a jednotlivé asijské země měly zaujmout místo v čele globálního růstu odvětví FinTech.

Dvě ze čtyř finančních center světa jsou v Asii

Asijské trhy drží silnou pozici mezi top finančními centry světa. Ve skutečnosti podle indexu Global Financial Centers z roku 2014 jsou dvě asijská centra Hongkong a Singapur členy klubu „velké čtyřky“ spolu s New Yorkem a Londýnem.

V Asii jsou dvě ze tří předních míst v oblasti přijímaní inovací

Dostupnost inovativních řešení na trhu není moc vypovídající, dokud nejsou tyto inovace přijaty napříč trhem. Naštěstí nedostatek přijímání inovací není případ Asie. V roce 2015 se dva ze tří lídrů nacházeli právě v Asii.

Hongkong je jedničkou v přijímání produktů odvětví FinTech. 29% digitálně aktivních lidí v Hongkongu uvedlo, že v posledním měsíci použili alespoň dvě FinTech služby. USA a Singapur jsou až za tímto velkoměstem s výsledkem 17 %, respektive 15 %.

Tři z top 5 ekonomik s nejpřívětivějším obchodním prostředím se nachází v Asii

Podle údajů Světové banky prvních pět pozic mezi ekonomikami s nejpříznivějšími podmínkami pro podnikání je obsazeno Singapurem, Novým Zélandem, Dánskem, Koreou a Hongkongem. Významná FinTech centra Velká Británie a USA se drží až na šesté a sedmé příčce.

Polohy v horní části žebříčku nenaznačují absenci předpisů nebo jejich slabost, ale poukazují na schopnost vlád vytvořit pravidla, která usnadňují interakce na trhu, aniž by zbytečně brzdily rozvoj soukromého sektoru. Pro FinTech startupy tyto podmínky vytvářejí živnou půdu pro růst a rozvoj finančních služeb bez irelevantních překážek způsobených neefektivní regulační politikou.

1,2 miliardy lidi v tomto regionu nemá bankovní účet

Podle Světové banky 2 miliardy lidí po celém světě nemá přístup k finančním službám. Velmi zajímavé je, že více než 50 % z nich je v Asii, obzvláště v Indii. I když tak velký počet obyvatel bez bankovního účtu není skvělou vlastností samotného trhu, ukazuje to na obrovské příležitosti, kterých se mohou FinTech společnosti chytit.

V rámci asijsko-pacifického regionu má FinTech potenciál poskytovat nákladově nejefektivnější způsoby poskytování bankovních služeb pro 1,2 miliardy obyvatel, kteří nevlastní dosud žádný bankovní účet. Kromě toho se očekává, že počet online bankovních klientů v Číně se do roku 2020 ztrojnásobí a dosáhne tak 900 milionů.

Další důvody

Mezi další důvody, proč by měla Asie dominovat světovému FinTech, můžeme zařadit skutečnosti, že Asie je největším trhem v odvětví P2P půjček a e-commerce. V Asii se rovněž nejrychleji rozrůstají řady bohatých a největší světové banky se také čím dál více zaměřují na asijský region. Proto se dá očekávat, že Asie bude v příštím desetiletí odvětví FinTech dominovat.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter