Americké reálné tržní sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy, tzv. TIPS, rostou. Výnosy 10letého instrumentu se posunul za pět dní z -1 % na -0,9 %. Dolar dnes ráno mírně slábne, procyklické měny sílí. Koruna se v závěru včerejšího dne posunula zpět k 25,50 za euro.

Průzkum: Třetina Čechů se cítí být chudá

Svou rodinu za „chudou“ dnes považuje zhruba třetina Čechů, z toho sedm procent je o chudobě své rodiny přesvědčeno zcela určitě. Ukázal to průzkum společnosti STEM, který od loňského roku pozoruje mírné oslabování pocitu chudoby.

Polovina populace uvádí, že se jim daří spořit. To je v časové řadě STEM dosud nejvyšší zjištěná hodnota. Více než dvě pětiny občanů uvádějí, že s příjmem v domácnosti snadno vycházejí. Opět jde o historické maximum.

Svou rodinu jako „chudou“ výrazně častěji označují lidé se základním vzděláním a nezaměstnaní, v nižší míře rovněž vyučení a důchodci. Dále svou rodinu za chudou častěji považují rozvedení a jednočlenné domácnosti. Podíl lidí považujících svou rodinu za chudou je poněkud vyšší v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Průzkum: S příjmy jen stěží vychází desetina Čechů

STEM již loni v březnu zaznamenal mírné snížení podílu těch, kteří považují svou rodinu za chudou. Tento pokles se v aktuálním průzkumu potvrdil. Údaje se blíží k dosavadním nejnižším hodnotám, naměřeným v polovině 90. let. „Oslabování pocitu chudoby je jistě úzce spojeno se spokojeností s celkovým vývojem české ekonomiky, kterou v datech sledujeme, jakož i v pozitivnějším hodnocení finanční situace vlastní domácnosti v minulém roce,“ uvedl STEM.

Průzkumu se od 9. do 16. února zúčastnilo 1014 respondentů starších 18 let, kteří byli vybráni metodou kvótního výběru.

Newsletter