Euro proti dolaru umazalo velkou část ranních ztrát. Obchoduje se kolem 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se jako jediná posunula do zisku pod 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Rok 2020: Polovinu světového bohatství mají milionáři

Více než polovinu bohatství budou v roce 2020 kontrolovat milionáři. Vyplývá to z nové zprávy Boston Consulting Group. Počet milionářů loni vzrostl o šest procent na 18,5 milionu. Oproti roku je to zpomalení, tehdy počet narostl o 11 procent, uvedla na svých webových stránkách CNBC.

Navzdory zpomalení nyní milionáři kontrolují 47 procent světového bohatství a tento počet do roku 2020 naroste na 52 procent. Ti nejbohatší ještě zbohatnou, hlavně ve Spojených státech. Američané, jejichž jmění přesahuje více než 20 milionů dolarů, budou v roce 2020 kontrolovat 29 procent bohatství země. Proti loňsku je to nárůst o zhruba čtvrtinu a proti roku 2010 o pětinu.

Počet lidí, kteří mají majetek menší než milion dolarů, klesne na 29 procent. Loni to bylo 34 procent a v roce 2010 pak 40 procent. Tento trend bude v následujících pěti letech zrychlovat, největší zisky připadnou totiž těm na vrcholku pomyslné pyramidy bohatých. Americké domácnosti s hodnotou více než 20 milionů dolarů zhodnotí svůj majetek v následujících pěti letech o 7,6 procenta, ukázala zpráva. Domácnosti s majetkem od milionu dolarů až 20 milionu zbohatnou o 5,7 procenta, zatímco domácnosti s majetkem do milionu dolarů jen o 1,2 procenta.

Loni největší nárůst světových milionářů zaznamenala Asie, kromě Japonska. Následovala západní Evropa a Latinská Amerika. Počet milionářů na počet obyvatel je největší v Lichtenštejnsku, a to téměř pětina. Následuje Švýcarsko s 15 procenty a Bahrajn s 13 procenty. Spojené státy jsou na devátém místě. V největší světové ekonomice je 6,5 procenta milionářů na počet obyvatel.

Newsletter