Rok 2020: Polovinu světového bohatství mají milionáři

Více než polovinu bohatství budou v roce 2020 kontrolovat milionáři. Vyplývá to z nové zprávy Boston Consulting Group. Počet milionářů loni vzrostl o šest procent na 18,5 milionu. Oproti roku je to zpomalení, tehdy počet narostl o 11 procent, uvedla na svých webových stránkách CNBC.

Navzdory zpomalení nyní milionáři kontrolují 47 procent světového bohatství a tento počet do roku 2020 naroste na 52 procent. Ti nejbohatší ještě zbohatnou, hlavně ve Spojených státech. Američané, jejichž jmění přesahuje více než 20 milionů dolarů, budou v roce 2020 kontrolovat 29 procent bohatství země. Proti loňsku je to nárůst o zhruba čtvrtinu a proti roku 2010 o pětinu.

Počet lidí, kteří mají majetek menší než milion dolarů, klesne na 29 procent. Loni to bylo 34 procent a v roce 2010 pak 40 procent. Tento trend bude v následujících pěti letech zrychlovat, největší zisky připadnou totiž těm na vrcholku pomyslné pyramidy bohatých. Americké domácnosti s hodnotou více než 20 milionů dolarů zhodnotí svůj majetek v následujících pěti letech o 7,6 procenta, ukázala zpráva. Domácnosti s majetkem od milionu dolarů až 20 milionu zbohatnou o 5,7 procenta, zatímco domácnosti s majetkem do milionu dolarů jen o 1,2 procenta.

Loni největší nárůst světových milionářů zaznamenala Asie, kromě Japonska. Následovala západní Evropa a Latinská Amerika. Počet milionářů na počet obyvatel je největší v Lichtenštejnsku, a to téměř pětina. Následuje Švýcarsko s 15 procenty a Bahrajn s 13 procenty. Spojené státy jsou na devátém místě. V největší světové ekonomice je 6,5 procenta milionářů na počet obyvatel.

Newsletter