Rusnok: Konec intervencí není třeba urychlovat

AKTUALIZOVÁNO – Česká národní banka nemá důvod urychlovat odchod z kurzového závazku, v současnosti nevidí přehřátí tuzemské ekonomiky. Na kulatém stolu ČNB v Ostravě to dnes řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dodal, že nyní nejsou žádné důvody k unáhlené změně kurzu měnové politiky. V rozhovoru pro Českou televizi ale varoval, že ČNB může odložit konec kurzového závazku až do druhé poloviny příštího roku. Ještě minulý týden přitom opakoval stanovisko bankovní rady z posledního zasedání, že „exit“ je pravděpodobný v polovině roku 2017.

„Žijeme ve světě plném nejistot. Jsme malá otevřená ekonomika. Vždy může přijít něco, na co je třeba reagovat,“ konstatoval guvernér. Doplnil, že bankéře velmi zajímá, do jaké míry se vyvíjejí inflační očekávání. Podle něj se vše vrací k normálu, docela svižně rostou mzdy, což je jeden z klíčových faktorů. Růst mezd podpoří inflační očekávání.

Rusnok: Chci jednorázový konec intervencí. Ne negativní sazby

Rusnok také připomněl, že se Česko blíží konečné fázi volebního cyklu. Příští rok budou volby parlamentní. To se může projevit v oblasti veřejných financí. „Nevidím věci, které by nás v této oblasti znepokojovaly,“ dodal.

Guvernér také řekl, že ČNB by velmi nerada použila záporné úrokové sazby. „Nikdy jsme to ale nevyloučili. Není to pro nás vhodné z mnoha důvodů. Budeme se tomu chtít vyhnout,“ řekl Rusnok.

Marek Dřímal z Komerční banky upozornil na to, že v posledních dnech vyvolaly některé komentáře členů bankovní rady a zrychlující inflace zvýšený tlak na kurzový závazek. Na samotném spotovém trhu koruny s eurem se to projevilo setrváním české měny těsně u hranice 27 CZKEUR.

„To hlavní se ale dělo v pozadí. Příliv spekulativního kapitálu způsobil, že koruna proti euru posílila na forwardovém trhu, např. v ročním horizontu, protože investoři začali sázet právě na ukončení závazku v polovině příštího roku. Česká národní banka zároveň musela podle našich odhadů výrazně zvýšit svou intervenční aktivitu, aby korunu nad hladinou 27 CZKEUR udržela,“ dodal Dřímal.

Na závěr kulatého stolu Rusnok řekl, že ČNB chce být nadále předvídatelná. „Jsme rádi, že se daří české ekonomice. Když se jí bude dařit, bude se dařit i české koruně,“ poznamenal guvernér.

Newsletter