Procyklické měny jsou v zisku, velmi mírný zisk vykazuje i euro proti dolaru obchodující se nad 1,1870 EURUSD. Koruna v ranních hodinách testuje hranici 25,50 za euro, zatímco forint a zlotý velmi mírně posilují.

Rusnok: Rozpočet je pozoruhodný. Režim intervencí delší?

Výsledek státního rozpočtu České republiky je pro konvergující ekonomiku pozoruhodný. Řekl to dnes guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Zároveň potvrdil, že podle centrální banky by státní rozpočet letos mohl skončit v mírném přebytku. Na letošní rok je plánovaný schodek rozpočtu 70 miliard korun.

Guvernér také potvrdil očekávaný konec režimu kurzového závazku kolem poloviny příštího roku. Česká měna by pak podle něj měl prostor k posílení o jedno až dvě procenta. Nevyloučil ale možnost prodloužení režimu devizových intervencí, a to v případě naplnění určitých podmínek.

Ministři schválili rozpočet na rok 2017, deficit bude 60 miliard Kč

Podle Rusnoka mají Češi štěstí, že centrální banka nemusela použít záporné sazby, které jsou podle něj pro tuzemské bankovnictví ospravedlnitelné. Poznamenal, že Česká republika je „ostrovem pozitivní deviace“, zatímco evropské bankovnictví je „nemocným mužem“.

Newsletter