Schodek BÚ platební bilance byl v prosinci 22,1 miliardy korun

Běžný účet platební bilance za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun. V přebytku byl už potřetí za sebou. V prosinci ale byla platební bilance ve schodku 22,1 miliardy. Vyplývá to z údajů, které dnes dopoledne zveřejnila Česká národní banka.

Z měsíčních údajů vyplývá, že běžný účet platební bilance loni zřejmě dosáhl historicky třetí a zároveň nejvyšší přebytek. Poslední tři roky, kdy byl běžný účet České republiky v plusových číslech. V roce 2015 byl přebytek 41,4 miliardy korun, v rok předtím to bylo 7,48 miliardy Kč.

Pasivum běžného účtu platební bilance dosáhlo v prosinci 22,1 mld. Kč vlivem pasiva bilance prvotních důchodů. Oproti loňskému prosinci je to zhoršení přibližně o 26 mld. Kč. Bilance se zboží a službami, která v předchozích měsících dosahovala solidní přebytky, v prosinci zklamala a dosáhla přebytku jen 9,2 mld. Kč. Dividendy činily 27,8 miliard korun, což je přibližně dvakrát víc než v předchozím měsíci. Devizové rezervy se zvýšily o 12,4 mld. Kč.

Odliv kapitálu na finančním účtu činil 2,1 mld. Kč vzhledem k rychlejšímu růstu aktiv před zvyšováním pasiv vůči zahraničí. Saldo přílivu přímých zahraničních investic bylo 3,4 mld. Kč. Saldo přímých investic v ročním úhrnu se v posledních měsících zvyšuje. Saldo přílivu portfoliových investic ve výši 169,5  mld. Kč (čisté výpůjčky ze zahraničí) bylo ovlivněno především na straně pasiv optimalizací struktury bilancí bank ke konci roku.

I letos by běžný účet měl vykázat solidní přebytek, ale loňský rekord pravděpodobně nezlomí. Příznivý vývoj vnější bilance ČR nahrává budoucímu posilování koruny po opuštění kurzového závazku.

 

Newsletter