Pozitivní nálada trhů pomáhá procyklickým měnám. Dolar globálně slábne. Euro vůči dolaru sílí směrem k 1,1900 EURUSD. Koruna sílí nejvíce v regionu, a to k 26,25 za euro.

STEM: Volby by nyní s přehledem vyhrálo ANO

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo hnutí ANO, přičemž odstup mezi ANO a druhou ČSSD ve volebním modelu činí zhruba deset procentních bodů. Ukázal to volební model agentury STEM.  Do poslanecké sněmovny by se v březnu dostalo šest stran. Koalice by získala 141 mandátů, což je o jeden více než v únoru. 

Volební model ukázal, že ve srovnání s hnutím ANO má ČSSD více nejistých voličů a váhavých příznivců. Hnutí ANO by v březnových volbách dostalo 28,2 procenta hlasů, ČSSD by získala 18,5 procenta a třetí KSČM 14 procent. KDU-ČSL by v březnu volilo 6,9 procenta lidí. Opoziční ODS by dostala 6,8 procenta a TOP 09 by získala 6,3 procenta hlasů. 

KSČM má stabilní postavení. Její stoupenci obdobně jako v únoru potvrzují „skalní“ charakter podpory, který byl pro komunisty v minulosti typický. Také KDU-ČSL se může opřít o pevné jádro voličů – vazba příznivců ke straně i ochota jít volit je u ní silná. Podpora pravicových stran ODS a TOP 09 mírně oslabuje.

Úsvit – Národní koalice a Svoboda a přímá demokracie, které se vyslovují proti imigrantům, by se do Sněmovny nedostaly. 

Předpokládanou volební účast STEM odhadl na zhruba 58 procent. 

Newsletter