Stratég: OPEC má důvod omezit produkci ropy. Trumpa

Ropný kartel OPEC se sejde v příštím týdnu. Podle stratéga banky Bank of America/Merrill Lynch pro oblast komodit a derivátů má silný důvod se konečně shodnout na omezení produkce ropy. Ten důvod se jmenuje: Trump americkým prezidentem. Proč?

Prvním argumentem Francisca Blanche jsou očekávané ekonomické kroky Donalda Trumpa z pozice amerického prezidenta a souběžně republikány ovládané obě komory Kongresu.

Jakub El-Ahmadieh: Trump? Daně teď mohou zamířit prudce dolů

„Za prvé, Trumpovy kroky směřují k posílení amerického dolaru a růstu úrokových sazeb. To není příznivé pro emerging markets a poptávku po ropě v rozvíjejícím se světě,“ řekl Blanch v pořadu „Squawk on the Street“ finanční televize CNBC. Silný dolar prodraží nákup ropy v jiných měnách, růst úrokových sazeb pak obnoví zajímavost investic v USA vůči emerging markets. „Pro OPEC je zásadní umět sjednotit hlas a postavit se této výzvě,“ soudí Blanch.

Stratég: Na těchto 40 akciích vyděláte za éry Trumpa

Dalším argumentem je podle stratéga Trumpův slib, zvýšit produkci energií Spojených států. A vytvořit podmínky pro to, aby američtí těžaři byli konkurenceschopní. Ti, jejichž těžba nyní stojí kvůli vyšším produkčním nákladům právě v porovnání s kartelem OPEC. „Uvolnění regulací zvýší americkou těžbu a přispěje k nadbytku ropy na globálním trhu,“ soudí Bank of America.

Stratégové: Trump pošle euro na paritu s dolarem. A koruna?

Pod tlakem podle Blanche bude Írán. Samotný Trump i celkově Republikáni jsou ostrými kritiky dohody Spojených států s dalšími pěti zeměmi, která vedla k ukončení protiíránských sankcí. Za Trumpa je dle Blanche potřeba počítat se snahou sankce obnovit. To jednak znovu odrazí možné investory do čehokoli v Íránu a produkci ropy, kterou Írán doufal, že bude postupně zvyšovat, zarazí nejvýš někde kolem současných hodnot. To dle Blanche ukončí snahu Íránu v regionu vystrkovat růžky, zejména vůči nejsilnějšímu ropnému hráči Saúdské Arábii.

Trump a nezávislost Fedu? Změna prý nehrozí

Newsletter