Sýrie, Fed, trh práce: Wall Street končí týden v mírné ztrátě

AKTUALIZOVÁNO – Americké akciové trhy v závěru týdne zaznamenaly mírné ztráty. Investoři na Wall Street vstřebávali vojenský útok USA na syrskou základnu, březnová čísla z trhu práce a komentář z americké centrální banky (Fed).

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes odepsal 0,03 procenta a uzavřel na 20 656,03 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 0,08 procenta na 2355,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,02 procenta na 5877,81 bodu. 

Dow Jonesův index za celý týden klesl o 0,03 procenta. Index S&P 500 odepsal 0,3 procenta a Nasdaq 0,57 procenta.

Trh sází na to, že úder americké armády proti Sýrii bude omezený a předvídatelný. Neměl by vést ke konfliktu s Ruskem, které je spojencem Sýrie. Ještě před závěrem obchodování ale ruské ministerstvo obrany oznámilo, že Rusko ve 23:00 SEČ zastavuje komunikaci s Pentagonem o leteckých operacích nad Sýrií. 

Prezident Fedu v New Yorku William Dudley dnes prohlásil, že USA by měly zvážit menší úpravu Dodd-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Rovněž zmínil plány centrálních bankéřů omezit bilanční sumu, která se od finanční krize zvýšila asi na trojnásobek.

„Nikdo nechce být na špatné straně této deregulace obchodu,“ poznamenal šéf The Earnings Scout Nick Raich. Dodal, že vyhlídky na deregulaci přitom podporovaly od listopadových prezidentských voleb růst akcií. 

Závěr týdne přinesl nejdůležitější číslo z americké ekonomiky, která vytvořila v březnu mimo zemědělství 98 tisíc pracovních míst, když analytici dle agentury Bloomberg očekávali v průměru 180 tisíc míst. Výnos desetiletého dluhopisu v reakci na zprávu klesl pod 2,3 procenta a dostal se na nejnižší úroveň od konce listopadu.

Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 4,5 procenta, když trh čekal stagnaci na 4,7 procenta. Nezaměstnanost je tak nejníže za deset let.

Newsletter