Tajemný Elon Musk. Co oznámí tento týden?

Vizionář Elon Musk naznačil, že má jisté tajemství a můžeme se prý připravit na oznámení velké zprávy. Spoluzakladatel a generální ředitel firmy Tesla Motors v neděli pouze na twitteru oznámil, že přijde s „top secret Tesla Masterplan“. Další podrobnosti by měl odhalit již tento týden, napsal server MarketWatch.

Nic dalšího americký podnikatel neuvedl. Jeho plán bude velmi pravděpodobně navazovat na blog z roku 2006, tehdy Musk publikoval text „The Secret Tesla Motors Master Plan (just between you and me)“. V něm naznačil vizi Tesly, včetně plánů na Tesla Roadster, sedan Model S a také nadcházející a více dostupný sedan Model 3.

Přijít z pozitivní zprávou nemusí být od Muska v současné době špatný nápad. Americké úřady totiž koncem června začaly vyšetřovat vůbec první smrtelnou havárii, při níž zemřel člověk v samořízeném vozu společnosti Tesla Motors. Podle firmy jde o první známý případ smrtelné nehody po více než 200 milionech kilometrů, které její vozy najezdily bez přímého ovládání člověkem.

Tesla také oznámila pokles dodávek modelu S. Sám Musk se pak dostal pod palbu kritiků po oznámení, že Tesla Motors chce koupit výrobce solárních panelů SolarCity. Šéf Tesly Musk je zároveň předsedou správní rady SolarCity a největším akcionářem obou firem. Sloučená společnost by podle něj mohla nabízet elektromobily a bateriové a solární systémy naráz. Tato zpráva akcionáře moc nepotěšila.

Americká Tesla chce koupit výrobce solárních panelů SolarCity

Od počátku roku akcie Tesly ztratily zhruba desetinu a za posledních 12 měsíců odepsaly více než 16 procent.

Tesla byla založena v roce 2003, dosud se jí však ani jednou nepodařilo vykázat celoroční zisk. Automobilka si pro letošní rok stanovila za cíl dodat zákazníkům 80 tisíc až 90 tisíc vozů. V pololetí ale dodala jen 29 190 vozů. Ve druhé polovině roku počítá s dodáním zhruba 50 tisíc vozů.

Newsletter