Top 10 tech miliardářů: Bill Gates a kdo dál?

Žebříček miliardářů v tech sektoru pro rok 2016 vede zakladatel firmy Microsoft Bill Gates, zároveň nejbohatší člověk na světě. Na paty mu šlape majitel Amazonu Jeff Bezos a třetí místo patří majitel Facebooku Mark Zuckerberg. Top 10 miliardářů v oblasti tech nabídl server Visual Capitalist v infografice ERS Solutions.

Nejvíce tech miliardářů je z USA. Nejstarším miliardářem na seznamu je spoluzakladatel firmy Oracle Larry Ellison, kterému je 72 let. Naopak nejmladší je Mark Zuckerberg, je mu „jen“ 40 let.

Při porovnání se stejným žebříčkem z roku 2006 jsou rozdíly evidentní. Zmizel spoluzakladatel SAP Hasso Plattner, spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen nebo zakladatel eBay Pierre Omidyar. Objevila se naopak jména nová, například  Mark Zuckerberg, Jeff Bezos a Jack Ma, tedy podnikatelé, jejichž byznys se tehdy zrovna dával do pohybu. V té době stála akcie Amazonu 35 dolarů, dnes je na úrovni kolem 830 USD. Facebook začal s registracemi uživatelů mimo škol a univerzit. Alibaba měla tržby žalostných 68 milionů dolarů ročně a zrovna obdržela miliardovou investici od Yahoo.

Kritéria, podle nichž je žebříček sestavován, se za dekádu proměnila. V roce 2006 byl měl nejchudší miliardář na seznamu majetek šest miliard dolarů. Od deset let později bylo na umístění v Top 10 potřeba nejméně 20 miliard.

 

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter