Trh čeká na výsledek jednání OPEC. Ceny ropy rostou

AKTUALIZOVÁNO – Ceny ropy otočily směr a v den klíčového jednání kartelu OPEC posilují, když v době závěru obchodování Wall Street padaly o téměř čtyři procenta. Ceny se vydaly vzhůru poté, co Írán oznámil, že čeká dobrý výsledek dohody o omezení těžby. Ke snižování těžby se staví negativně zejména právě Írán, který po zrušení mezinárodních sankcí pracuje na obnovování dodávek na zahraniční trhy. Na zprávy reagoval posílením americký dolar.

Ceny ropy se odrazily od dvoutýdenního minima, kam sestoupily v úterý poté, co ani desetihodinové jednání představitelů kartelu OPEC ve Vídni nepřineslo průlom v názorech jednotlivých členů.

„Je velmi nepravděpodobné, aby na ropný trh zapůsobila jakákoli čest zachraňující dohoda členů OPEC,“ řekl CNBC Ric Spooner, hlavní analytik CMC Markets. Výrazný nárůst těžby OPEC během posledních měsíců podle něj zanechá trh nějaký čas v přebytku, pokud se tedy OPEC neshodne na výraznějším omezení.

Těžba ropy dosáhla v říjnu podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) na rekordních 33,83 milionu barelů denně. Pár měsíců poté, co OPEC oznámil návrh na snížení produkce.

OPEC se v září předběžně dohodl na prvním snížení produkce ropy za osm let. Cílem omezení produkce je podpořit ceny ropy, které se nyní nacházejí pod 50 dolary za barel. V případě dosažení konečné dohody o snížení těžby by se ceny podle některých prognóz mohly vyšplhat až k 60 dolarům za barel. Pokud ale k dohodě nedojde, nevylučují někteří analytici propad cen až na 35 dolarů za barel.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Později sice část ztrát smazaly, dál ale zůstávají hluboko pod úrovněmi z první poloviny roku 2014, kdy výrazně přesahovaly 100 dolarů za barel.

Newsletter