Trh práce nakopl akcie, DJI nad 20K a Nasdaq na rekordu

AKTUALIZOVÁNO – Americký akciový trh končí týden s velmi slušnými zisky. Dow Jones se vrátil nad magickou úroveň 20 tisíc bodů a Nasdaq dokonce uzavřel na maximu. Wall Street nahoru posunula příznivá čísla z trhu práce, který potvrdil svou dobrou kondici. Tvorba nových míst v rámci soukromého sektoru vyjma zemědělství v lednu vykázala po předchozím poklesu skvělý výsledek. Na Wall Street se dnes dařilo hlavně finančnímu sektoru, který podpořily nové kroky prezidenta Donalda Trumpa. 

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, si dnes připsal 0,93 procenta a týden končí na úrovni 20 070,70 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,72 procenta na 2997,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,72 procenta na rekordních 5666,77 bodu.

„Zpráva z trhu práce, ačkoli růst mezd nebyl tam, kde by lidé chtěli, byla slušná,“ konstatoval JJ Kinanhan, hlavní stratég TD Ameritrade. Nárůst ve stavebnictví a zdravotnictví vyzdvihl jako dvě pozitiva.

Je to první report z trhu práce poté, co se úřadu šéfa Bílého domu 20. ledna ujal Donald Trump. Ten byl v minulosti k míře nezaměstnanosti kritický, když tvrdil, že podhodnocuje skutečnou nezaměstnanost.

Trump: Dodd-Frankův zákon o finančním dohledu znovu!

V lednové zprávě je přesně to, co Fed potřebuje, ale růst mezd byl slabší, než se čekalo, podotkl Quincy Krosby, tržní stratég Prudential Financial. „Když máte ekonomiku tak závislou na spotřebiteli, jsou mzdy velmi důležité,“ upozornil. 

Prezident Fedu v San Franciscu John Williams dnes v reakci na čísla z trhu práce poznamenal, že zvýšení úrokových sazeb v březnu by z hlediska risk managementu mohlo mít smysl a že trojí růst úroků v letošním roce, jak Fed indikuje, je rozumný odhad.

Finanční sektor pak podpořila zpráva, že Trump podepsal vládní nařízení o přezkoumání tzv. Doddova-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu, který byl přijat v reakci na finanční krizi z let 2007 – 2009. Je to první krok v Trumpově plánu omezit regulace finančních služeb. K ziskům sektoru přispěly akcie investiční banky Goldman Sachs.

Newsletter