Trhy se připravují na bouřlivý týden

Klíčové body

  • Dolar minulý týden překvapil.
  • V eurozóně klesla inflace z 2,8 na 2,6 % meziročně.
  • Cenu průmyslových a zemědělských výrobců v ČR klesly.
Zdroj: Depositphotos

Aktuální týden se nese ve znamení zasedání centrálních bank. Australská centrální banka ponechala sazby beze změny. Japonská je poprvé od roku 2007 zvýšila. Pohled většiny se však ubírá k Fedu, od něhož čekáme stabilitu sazeb, potvrzení závislosti na datech a výhled zhruba tří kol snižování úroků v letošním roce. Dále bude zasedat Bank of England, Bank of Canada, Swiss National Bank a pro Česko důležitá ČNB. Tyto události budou prolínat zprávy o inflaci, nezaměstnanosti nebo ZEW index.

V eurozóně inflace v únoru dle očekávání meziměsíčně vzrostla z -0,4 % na 0,6 %, meziročně pak klesla z 2,8 % na 2,6 %, jak ukázala finální revize. Jádrová inflace meziročně klesla z 3,3 % na 3,1 % dle očekávání. Pro srovnání, o rok dříve jsme se pohybovali na 9,9 %. Dle Eurostatu k meziroční míře inflace nejvíce přispěly služby, dále potraviny, alkohol a tabák. Ve srovnání s lednem meziroční inflace klesla ve dvaceti členských státech, stabilní zůstala v pěti a ve dvou vzrostla.

Divoká jízda dolaru v minulém týdnu překvapila. Posílení kurzu přiřazujeme vyšší inflaci, která dodala dolarovým býkům elán. Dolarový index se dostal nad hodnotu 103,50, a vytvořil tak tvrdou korekci na ostatních měnových párech. Jak jsme se zmínili již dříve, vnímáme tuto zónu okolo 103,50 jako klíčovou pro možný odraz a navázání na trend medvědího trhu na dolaru. Pokud dojde k proražení, bude pro nás budoucí směr EURUSD a ostatních měnových párů proti USD méně přehledný.

V České republice pokračuje meziroční propad cen u zemědělských výrobců, ceny průmyslových výrobců mírně vzrostly nad očekávání, a zejména ceny služeb vzrostly z meziměsíčního pohledu rychleji než loni i jejich meziroční růst se oproti lednu zvýšil. Tato čísla podpoří argumenty členů bankovní rady, kteří přistupují ke snižování opatrněji. Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců vzrostly o 0,7 % a meziročně byly nižší o 18,7 %. Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně zvýšily o 0,5 %, meziročně byly nižší o 0,9 %. Ceny tržních služeb pro podniky meziměsíčně vzrostly o 1,5 % a meziročně byly vyšší o 4,9 %.

O první zvýšení japonských úroků jsme již psali. Dnes nás dále čekají zprávy z eurozóny a Německa ohledně ZEW indexu, odpoledne pak zprávy o inflaci v Kanadě. Naváže na to USA se zprávami o stavebních povoleních.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0852 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0839 do 1,0927 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,20 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,15 až 25,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 2305 do 23,25 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView

Newsletter