Tuzemská inflace v říjnu rostla nejvíce od června 2015

AKTUALIZOVÁNO – Spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 0,8 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v září a nejvíce od června 2015. Toto zrychlení meziročního cenového růstu nastalo především v důsledku zmírnění poklesu cen v oddíle doprava. Důvodem bylo zpomalení poklesu cen pohonných hmot o 3,2 procenta.

„Meziročně táhne inflaci vzhůru zejména alkohol a tabák, jejichž ceny stouply o 4,8 procenta. Poměrně výrazný vzestup je viditelný u veškerých služeb, kam se promítá dobrá finanční situace domácností a jejich pevná důvěra v ekonomiku,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v říjnu opět největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde vzrostly ceny lihovin o 4,7 procenta, piva o 4,6 procenta a tabákových výrobků o 6,2 procenta. Zvyšující vliv měly též ceny v oddíle bydlení. V oddíle zdraví byly vyšší ceny lázeňských pobytů. V oddíle rekreace a kultura vzrostly především ceny rekreačních a kulturních služeb. Kladný vliv na zvyšování cenové úrovně měly i ceny v oddíle stravování a ubytování, kde byly vyšší ceny stravovacích služeb a ubytovacích služeb. V oddíle ostatní zboží a služby byly vyšší ceny pojištění a ceny finančních služeb.

Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle odívání a obuv.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka inflace v závěru letošního roku zrychlí k jednomu procentu, když vliv nízkých cen pohonných hmot na snižování inflace bude slábnout. „Z pohledu ČNB se nic nemění. Růst spotřebitelských cen zůstává v souladu s prognózou ČNB výrazně pod dvouprocentním inflačním cílem a ke dvěma procentům by se měla inflace přiblížit až v polovině příštího roku,“ dodal analytik.

Celková meziroční inflace byla v říjnu mírně nad prognózou ČNB. Na tom se téměř výhradně podílela o něco vyšší než očekávaná korigovaná inflace bez cen pohonných hmot.

„Zveřejněná data potvrzují vyznění aktuální prognózy ČNB, která předpokládá používání kurzu jako nástroje měnové politiky do poloviny roku 2017. Podle této prognózy se bude inflace dále zvyšovat a na horizontu měnové politiky, tedy na přelomu let 2017 a 2018, mírně přesáhne dvouprocentní cíl ČNB. K němu se pak bude během roku 2018 navracet shora,“ uvedl ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. Dodal, že domácí náklady znatelně porostou na celém horizontu prognózy vlivem zvyšujících se mezd i ceny kapitálu v podmínkách pokračujícího růstu ekonomické aktivity. Zároveň odezní – v současnosti již slábnoucí – protiinflační působení dovozních cen vyvolané poklesem cen průmyslových výrobců v eurozóně.

Newsletter