Tuzemské stavebnictví v prosinci vzrostlo o 3,4 %

Tuzemské stavebnictví podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy stále vykazuje rozporuplné výsledky. Stavební produkce loni meziročně stoupla reálně o 5,5 procenta a v prosinci byla vyšší o 3,4 procenta. V obou případech se na růstu podílely zejména inženýrské stavby.

„Nelze hovořit o tom, že by stavební produkce již překonala krizi a její důsledky. V loňském roce se stále nacházela o více než 16 procent pod úrovní posledního předkrizového roku 2008,“ uvedl Kovanda.

Loni, stejně jako v prosinci samotném, se dařilo inženýrskému stavitelství, zatímco pozemní stavitelství na tom bylo o poznání hůře. Za celý rok 2015 přidalo pozemní stavitelství 0,6 procenta, dodal Kovanda. Zato inženýrské stavitelství, kterému se dařilo i v prosinci, vzrostlo za celý loňský rok dvojciferně. Ovšem právě i inženýrské stavitelství vykazuje v posledních měsících horší výkon než loni v období od března do července, kdy v něm silně působil efekt dočerpávaných prostředků z rozpočtu Evropské unie.

Objem veřejných zakázek ve stavebnictví loni klesl o 7,2 %

Letos se podle Kovandy uvidí, zda stavebnictví obstojí i bez této podpory. Zejména bude podstatné sledovat, zda pozemní stavitelství vykazovalo loni tak bezkrevný růst ze samé podstaty věci, nebo prostě jen proto, že se produkční kapacity přesměrovaly z důvodu zmíněného dočerpávání do inženýrského stavitelství. „Druhá možnost by byla pochopitelně příznivější jak z hlediska stavebnictví jako takového, tak z hlediska celé ekonomiky,“ naznačil ekonom.

Úřady loni vydaly 80.478 stavebních povolení, tedy o 1,4 procenta více než o rok dříve. Počet bytů, které stavbaři začali loni stavět, se meziročně zvýšil o 8,3 procenta na 26.378. Přibylo i dokončených bytů, a to o 4,8 procenta na 25.094.

Newsletter